ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល៖ ព័ត៌មានមិនពិតអំពីសន្តិសុខជាតិ ប៉ះពាល់អារម្មណ៍ អ្នកវិនិយោគបរទេស
ប្រធានបទសំខាន់មួយនៃកិច្ចពិភាក្សាក្នុងដំណើរទស្សនៈកិច្ចរបស់ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធានទី១ CDC ទៅកាន់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស Zhejiang ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ គឺជាកង្វល់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំតំបន់ ជាពិសេសក្នុងចំណោមបុគ្គលិកចិន ទាក់ទងនឹងការផ្សាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយអំពីសន្តិសុខនៅកម្ពុជា។ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការលុបបំបាត់ព័ត៌មានមិនពិតទាំងនេះ ព្រោះវាអាចរារាំងអ្នកវិនិយោគបរទេសពីការស្វែងរកឱកាសបណ្តាក់ទុនបន្ថែមទៀតនៅកម្ពុជា។
ឆ្លើយតបចំពោះ​បញ្ហា​នេះ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ជំរុញ​ទាំង​វិស័យ​សាធារណៈ និង​ឯកជន សហការ​គ្នាប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់លើតម្រូវការក្នុងការទំនាក់ទំនងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនូវភាពខ្លាំងនៃបរិយាកាសវិនិយោគ ច្បាប់វិនិយោគ និងស្ថិរភាពនយោបាយ និងស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចល្អរបស់កម្ពុជាជូនដល់វិនិយោគិនបរទេស។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការជំរុញបរិយាកាសវិនិយោគបើកចំហរ ដោយលោកមានប្រសាសន៍ថា “បរិយាកាសវិនិយោគរបស់យើងគឺល្អបំផុត បើធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង ព្រោះយើងមិនរើសអើងរវាងអ្នកវិនិយោគជាតិ ឬអន្តរជាតិ។ សម្រាប់ប្រទេសខ្លះ គេរឹតត្បឹតការវិនិយោគបរទេសទៅលើវិស័យជាក់លាក់មួយចំនួន។ ដោយឡែកសម្រាប់ច្បាប់វិនិយោគកម្ពុជា វិនិយោគបរទេស អាចរកស៊ីក្នុងគ្រប់វិស័យទាំងអស់ លើកលែងតែកម្មសិទ្ធិដីធ្លីមួយចេញ”។
ជំហរសកម្មរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេសបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់កម្ពុជាក្នុងការក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចដ៏សំខាន់មួយ សម្រាប់ធុរកិច្ចអន្តរជាតិ៕