ទីក្រុងហូជីមិញចំណាយលុយរាប់ពាន់លានដុល្លារដើម្បីបញ្ចៀសទឹកជំនន់
អាជ្ញាធរក្រុងនៅទីក្រុងហូជីមីញ ប្រទេសវៀតណាម បានប្រកាសគម្រោងចំណាយប្រាក់រាប់ពាន់លានដុល្លារក្នុងរយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ ដើម្បីការពារគ្រោះមហន្តរាយទឹកជំនន់ដែលនឹងជន់លិចទីក្រុងនេះក្នុងអំឡុងពេលរដូវមូសុង។
សំណើដែលមានទឹកប្រាក់ 4.4 ប៊ីលានដុល្លារ រួមមានផែនការដើម្បីសាងសង់កំពែងការពារលិចទឹក ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវប្រព័ន្ធបង្ហូរ ការសាងសង់អាងស្តុកទឹក និងរោងចក្រថែទាំប្រព័ន្ធលូ ដើម្បីជួយបង្វែរទឹកដែលជន់លិចទីក្រុងនេះ ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ 10 នាទី បន្ទាប់ពីមានភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំង ។
អាទិភាពបន្ទាន់ក្នុងគម្រោងនេះរួមមានវិជ្ឍមាត្រ 3m ថ្មីដ៏ធំសម្បើម ប្រព័ន្ធលូប្រវែង 8 គីឡូម៉ែត្រ និងមានតម្លៃ500 លានដុល្លារអាមេរិក ក៏ត្រូវបានប្រមាណថានឹងត្រូវបានបញ្ចប់នៅឆ្នាំ 2020 ។
រដ្ឋាភិបាល និងមូលនិធិជំនួយអភិវឌ្ឍន៍អន្ដរជាតិ ត្រូវបានត្រៀមទុកសម្រាប់គ្របដណ្តប់ 40 ភាគរយនៃថ្លៃចំណាយដែលបានព្យាករណ៍ ចំណែកដែលនៅសល់នឹងត្រូវយកមកពីពន្ធ និងតាមរយៈវិស័យឯកជន ។