វិស័យសណ្ឋាគារ និងភោជនីយដ្ឋានងើបឡើងលឿនជាងការរំពឹងទុក
វិស័យសណ្ឋាគារនិងភោជនីយដ្ឋានបានបង្ហាញសន្ទុះងើបឡើងវិញក្នុងកំណើនគួរឲ្យកត់សម្គាល់ ហើយត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងបន្តមានកំណើនរហូតដល់ ៣២,៧ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កើនបាន២,៧ភាគរយ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២២។
នេះបើយោងតាមទិន្នន័យរបស់វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២ វិស័យនេះមានកំណើនប្រមាណ ៣០ភាគរយក្រោយពីបានធ្លាក់ចុះខ្លាំងក្នុងឆ្នាំ ២០២០ និង២០២១ ក្នុងអត្រា -៣២,២ ភាគរយ និង -៣៩,៥ ភាគរយរៀងគ្នា។
ថ្មីៗនេះដែរ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏បានចេញរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៣ បានបង្ហាញថា ” វិស័យសណ្ឋាគារ និងភោជនីយដ្ឋានងើបឡើងលឿនជាងការរំពឹងទុក ហើយនៅបន្តនិន្នាការកើនឡើងដោយសារការលុបបំបាត់របាំងធ្វើដំណើរសំខាន់ៗ”។
សញ្ញាវិជ្ជមាននេះបានបន្តឲ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាព្យាករណ៍កំណើនក្នុងវិស័យសណ្ឋាគារ និងភោជនីយដ្ឋានក្នុងអត្រា ៣២.៧ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៣។ កំណើនដ៏ល្អប្រសើរនេះបានជំរុញដោយកំណើនភ្ញៀវទេសចរជាតិ ដែលមានចំនួនជិត១៤លាននាក់ និងអន្តរជាតិ ដែលកម្ពុជាទទួលបានចំនួន២.២៨លាននាក់ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២៕