តើ BIM ជួយការងារសាងសង់ដោយរបៀបណា?
បច្ចុប្បន្ននេះ គំរូ​ព័ត៌មាន​សំណង់ (BIM) គឺជា​ប្រព័ន្ធ​នាំមុខ​គេ​ក្នុង​ការបម្រើ​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​អគារ​សកល ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​ការសាងសង់​។ ទស្សនា​វ​ដ្តី​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​បាន​ធ្វើ​ការសម្ភាសន៍​ជាមួយ​លោក Kaushik Chakraborty អនុប្រធាន​ផ្នែក​ប្រព័ន្ធ Bentley ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែល​នាំមុខគេ​ក្នុង​ផ្នែក​ដំណោះស្រាយ Software សម្រាប់​កិច្ចការ​ស្ថាបត្យកម្ម និង​វិស្វកម្ម​នៅក្នុង​ពិភពលោក អំពី​ថា​តើ BIM អាច​ជួយ​ដល់​ការងារ​សាងសង់​ដោយ​របៀប​ណា​។​
តើ​សេវាកម្ម​របស់ Bentley ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការសាងសង់​សំណង់​អគារ​មាន​អ្វីខ្លះ​?
នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក វិស្វករ ស្ថាបត្យក​រ និង​អ្នក​សាងសង់ កំពុង​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី Software របស់ Bentley ដើម្បី​ពន្លឿន​ការចែកចាយ​គម្រោង និង​បង្កើត​ផលចំណេញ​ពី​ការវិនិយោគ (ROI) របស់​ពួកគេ ។ កម្មវិធី software របស់ Bentley’s CONNECT Edition បាន​ផ្តល់ជូន​នូវ​បរិស្ថាន​ដូចគ្នា​មួយ​ដើម្បី​ធ្វើឲ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​ការចែកចាយ និង​ការបង្ហាញ​នូវ​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ពី​ការ​រចនា ចាប់ពី​ការសាងសង់​រហូតដល់​ការ​ដំណើរការ​។ យើង​កំពុង​បន្ត​បញ្ចេញ​នូវ​កម្មវិធី CONNECT Edition របស់​យើង ហើយ​ក្នុង​ចំណោម​កម្មវិធី​ទាំងនោះ កម្មវិធី​ដែល​អាច​រក​បាន​បច្ចុប្បន្ន​គឺ ProjectWise CONNECT Edition ដែល​ជា​ដំណោះស្រាយ​ចែករំលែក​ការងារ​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់ Bentley សម្រាប់​គាំទ្រ​ដល់​ខ្សែសង្វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​គម្រោង​ទាំងមូល​; Bentley EADOC ដែល​ជា​ដំណោះស្រាយ​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​គម្រោង​សាងសង់ និង​ការគ្រប់គ្រង​កិច្ចសន្យា​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​លំហ (Cloud-based); កម្មវិធី​រុករក ដែល​អាច​ជួយ​ដល់​ការពិនិត្យ​ឡើងវិញ​នូវ BIM និង​ការដាក់ចេញ​នូវ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា និង​កញ្ចប់​ការងារ​កម្រិត​ខ្ពស់ ដែល​ធ្វើឲ្យ​ប្រតិបត្តិ​ការសាងសង់​កាន់​តែសាម​ញ្ញ និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ។ Bentley នឹង​ធ្វើឱ្យ​មាន​ភាពប្រសើ​រ​ឡើង​បន្តទៀត​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ជូន​របស់​ខ្លួន​ដើម្បី​ផ្គង់​ផ្គង់​យ៉ាង​ពេញលេញ​នូវ​តម្រូវ​ការវិវត្ត​នៃ​ឧស្សាហកម្ម​របស់​សហគម​ន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​។​
តើ​អ្វី​ជា​គំរូ​ព័ត៌មាន​សំណង់ (BIM)? តើ​វា​អាច​ជួយ​យ៉ាងដូចម្តេច​ក្នុងអំឡុងពេល​សាងសង់​? តើ​អ្វី​ដែល​ធ្វើឱ្យ BIM ល្អប្រសើរ​ជាង​ដំណោះស្រាយ​កម្មវិធី​សំណង់​ស្រដៀង​គ្នា​ផ្សេងទៀត​?
​វិធីសាស្ត្រ BIM របស់ Bentley អាច​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ទុក​ដូចជា​សំណុំ​នៃ​ដំណើរការ​សម្របសម្រួល ដែល​ត្រូវបាន​គាំទ្រ​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​ផ្តល់​តម្លៃ​បន្ថែម​ដល់ BIM តាមរយៈ​ការបង្កើត គ្រប់គ្រង និង​ការចែករំលែក​គុណភាព​នៃ​ទ្រព្យសកម្ម​ពេញ​មួយ​វត្ត​ជីវិត​របស់​វា​។ អត្ថប្រយោជន៍​នៃ​ការទទួលយក​ដំណើរការ BIM នេះ​កំពុង​ក្លាយជា​រឿង​ដែល​មិន​អាច​មើល​រំលង​បាន ប្រសិន​បើ​អង្គភាព​នៅតែ​ចង់​មាន​លក្ខណៈ​ប្រកួតប្រជែង​។ តាមរយៈ​ការរួមបញ្ចូល​គ្នា​នូវ​មនុស្ស ដំណើរការ និង​បច្ចេកវិទ្យា ការរីកចំរើន​របស់ BIM បាន​ជំរុញ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ក្នុងការ​រចនា​ការកាត់បន្ថយ​ការ​ធ្វើការ​ឡើង​វិញ និង​ការបង្កើន​ផលិតភាព ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ការសាងសង់​នូវ​អចលនទ្រព្យ​កាន់តែ​ល្អប្រសើរ​ជាង​មុន​។ ដើម្បី​ជា​ការឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​សំណើ​របស់​អ្នកប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការទទួល​បាន​វិធី​ដែល​មាន​ភាពងាយស្រួល​ដើម្បី​អនុវត្ត BIM និង​ការពិនិត្យ​ឡើងវិញ​នូវ​សំណង់ Bentley បាន​ផ្តល់ជូន​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​រួមបញ្ចូល​នូវ​ម៉ូ​ដែល​ទិន្នន័យ​សម្បូរ​បែប​ជាមួយនិង​ព័ត៌មាន​គម្រោង ដើម្បី​កសាង​ភាព​តំណាង​ជាក់ស្តែង​នៃ​អចលនទ្រព្យ​។ បន្ទាប់មក​វិស្វករ​មាន​សមត្ថភាព​ក្នុងការ​ធ្វើ​តេស្ត​ពី​ភាព​ដែល​អាច​សាងសង់​បាន ការបង្ហាញ​ចេញ និង​គំរូ​ដែល​មាន​ស្ថេរភាព មុន​ពេល​ការងារ​ជាក់ស្តែង​ចាប់ផ្តើម កាត់បន្ថយ​កំហុស​ក្នុងការ​រចនា និង​ចំណាយ​លើ​ការងារ​សាងសង់​ឡើង​វិញ និង​អាច​ធ្វើឱ្យ​អ្នក​សាងសង់​អាច​សាងសង់​នូវ​អគារ​ដែល​ប្រើប្រាស់​បាន​យូរ​បំផុត និង​អចលន​កម្ម​បៃតង​។​
​គម្រោង​សាងសង់​បែប​ណា​ដែល​អាច​យក BIM ទៅ​អនុវត្តបាន​? តើ​លក្ខណៈពិសេស​ត្រង់​ណា​នៃ​គម្រោង​សាងសង់​អគារ ដែល BIM តែងតែ​ផ្តោត​លើ?
​គួរតែ​និយាយថា​វិធីសាស្ត្រ BIM មិនមាន​កំណត់​នោះ​ទេ​សម្រាប់​សំណង់​អគារ វា​ត្រូវ​បាន​យកទៅអនុវត្ត​នៅក្នុង​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​គ្រប់​ប្រភេទ និង​គ្រប់​ទំហំ​។ គម្រោង​ដែល​បង្ហាញ​ជា​ឧទាហរណ៍​នៃ​ការអនុវត្ត​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​នៃ​ដំណើរការ BIM គឺជា​អគារ​ស្ថានីយ​ចេញ​ដំណើរ​របស់​អាកាស​យាន្តដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ថ្មី​របស់​ទីក្រុង Abu Dhabi ។ គម្រោង​ដែល​មាន​តម្លៃ ៣.២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ទាមទារ​ឲ្យមាន​ការប្រើប្រាស់​វិធីសាស្ត្រ BIM ដើម្បី​សាងសង់​អគារ​ទំហំ 750,000 square-foot​។ Project Wise បើក​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន Consolidated Contractors Company (CCC) ជា​អ្នកគ្រប់គ្រង​ការសាងសង់​លើ​គម្រោង​នេះ ដើម្បី​បង្កើត​ជា​ទិន្នន័យ​រួម និង​គំរូ​បរិស្ថាន ហើយ​ជាមួយ​ដំណើរការ BIM ធ្វើ​ការទំនាក់ទំនង​ព័ត៌មាន​គម្រោង​ជា​មួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​។ កិច្ចការ​នេះ​ធ្វើ​ឲ្យ​សមាជិក​ក្រុម​អាច​ចូល​ទៅ​កាន់​គំរូ និង​ទិន្នន័យ​មិន​ថា​គេ​ស្ថិតនៅ​ទីតាំង​ណា​នោះទេ ហើយ​មាន​សុវត្ថិភាព​ផ្នែក​ចំណេះដឹង​ដោយ​ដឹង​ថា​ពួកគេ​មាន​នូវ​ព័ត៌មាន​ថ្មី​បំផុត​។ ដោយ​ប្រើប្រាស់ AECOsim Building Designer និង​ផលិតផល Navigator របស់ Bentley ក្រុម​ការងារ​នេះ​អាច​ទាញយក​ទិន្នន័យ​ដែល​បាន​រក្សាទុក​នៅក្នុង Project Wise ហើយ​អនុវត្ត​ការ​រក​មើល​នូវ​ការប៉ះទង្គិច​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ ការដោះស្រាយ និង​ការសម្របសម្រួល​ការ​រ​ច​នា​។ វិធីសាស្ត្រ BIM របស់ CCC បាន​នាំមក​នូវ​ផលចំណេញ​ពី​ការវិនិយោគ (ROI) ដ៏​អស្ចារ្យ ឧទាហរណ៍ ការរកឃើញ​នូវ​ការប៉ះទង្គិច​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​បាន​កាត់បន្ថយ​នូវ​ការចំណាយ និង​ពេលវេលា​ជាច្រើន ហើយ​ជួយ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​សន្សំ​បាន ៥ លាន​ដុល្លារ និង ៩០០​ម៉ោង ដោយ​គ្រាន់តែ​លុបបំបាត់​នូវ​ការប៉ះទង្គិច​គ្នា​ដ៏​ធំ​មួយ​លើ​គម្រោង។​
BIM ក៏​ត្រូវ​បាន​យកទៅអនុវត្ត​ក្នុង​ការពង្រីក​ស្ថានីយ​ចេញដំណើរ​នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ផងដែរ​។ តើ​ប្រព័ន្ធ​នេះ​ជួយ​ដល់​ដំណើរការ​សាងសង់​អាកា​ស​យានដ្ឋាន​យ៉ាងដូចម្តេច​ដែរ?
អាកាសយានដ្ឋាន គឺជា​គម្រោង​ដែល​មាន​ភាពស្មុគស្មាញ ដោយសារតែ​មាន​គោលការណ៍​ប្រតិបត្តិ​ការងារ​ផ្សេង​គ្នា​ត្រូវបាន​រួម​បញ្ចូល​នៅក្នុង​គម្រោង​។ វា​ត្រូវ​បាន​គេ​ប៉ាន់ប្រមាណ​ថា​អាច​មាន​ប្រព័ន្ធ​ខុសគ្នា​ពី ៤០ រហូតដល់​ទៅ ៥០ នៅក្នុង​អាកាសយានដ្ឋាន​មួយ បើ​ធៀប​ទៅ​នឹង​គម្រោង​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​មាន​ប្រព័ន្ធ​ខុស​គ្នា​ត្រឹមតែ ១០ ទៅ ១៥ ប៉ុណ្ណោះ​។ ដូចនេះ តួនាទី​របស់ BIM មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការរួម​បញ្ចូល​នូវ​ការ​រចនា​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ទាំង​នេះ ការរៀបចំ​ឯកសារ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ និង​ការសម្របសម្រួល ការសហកា​រណ៍​គ្នា​រវាង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ដែល​ទាក់ទង​ក្នុងការ​រចនា ការសាងសង់ និង​ការដាក់ចេញ​នូវ​ដំណើរការ​នៃ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ។​
​អាកាសយានដ្ឋាន​ដែល​ត្រូវបាន​ចាត់ទុក​ជា​ច្រក​ផ្លូវ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​មួយ ត្រូវ​រួមបញ្ចូល​គ្នា​នូវ​ការ​រចនា​ប្រកបដោយ​សោភ័ណភាព មាន​ផា​សុកភាព និង​ការ​រចនា​លើ​ទីកន្លែង​ទំនេរ​យ៉ាង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​។ ដូចគ្នា​នឹង​ស្ថានីយ​ចេញ​ដំណើរ​របស់​មធ្យាបាយ​ដទៃ​ទៀត​ដែរ ឧទាហរណ៍ ស្ថានីយ​រថភ្លើង ជាដើម អាកាសយានដ្ឋាន​ចាំបាច់​ត្រូវ​មើល​ថែទាំ​ជាប្រចាំ ដើម្បី​សម្រេចបាន​នូវ​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ​ជា​អតិបរមា មាន​ផា​សុកភាព និង​សន្តិសុខ​ដល់​អ្នកប្រើប្រាស់​អាកាសយានដ្ឋាន ហើយ​មាន​ការរំខាន​តិចតួច​បំផុត​តាម​ដែល​អាច​ធ្វើទៅបាន​។​
​វិធីសាស្ត្រ BIM ផ្តល់​នូវ​សមត្ថភាព​ក្នុងការ​រចនា ការមើលឃើញ និង​ការចម្លង​យក​នូវ​ស្ថាបត្យកម្ម វិស្វកម្ម និង​សមាសធាតុ​សាងសង់​នៃ​គម្រោង​មួយ​ដាក់​លើ​ប្រព័ន្ធ​ឌីជីថល​។ នៅក្នុង​ការធ្វើ​ដូច្នេះ វា​អាច​ផ្តល់​នូវ​ការយល់ដឹង​យ៉ាង​លម្អិត និង​សំខាន់​អំពី​ថា​តើ​គម្រោង​មួយ​អាច​ដំណើរការ​នៅ​ក្រោម​លក្ខខណ្ឌ​ច្រើន​ដោយ​របៀប​ណា ។ លទ្ធផល​នេះ​គឺ​ថា​ការ​រចនា​មួយ​អាច​ត្រូវ​បាន​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរ ខាង​ផ្នែក​តម្លៃ សុវត្ថិភាព ការដឹកជញ្ជូន ឬ​សោភ័ណភាព និង​អ្វី​ដែល​យើង​ហៅ​ថា \’Optioneering\’ នៅ Bentley​។​
​កម្មវិធី​នៃ​ដំណើរការ BIM នេះ​មិន​បញ្ឈប់​នៅ​ពេល​បញ្ចប់​គម្រោង​នោះ​ទេ​។ ព័ត៌មាន​ជាច្រើន​ដែល​មាន​តម្លៃ​សម្រាប់​ម្ចាស់​អចលនទ្រព្យ នៅក្នុង​អំឡុង​ពេល​ដំណាក់កាល​ដំណើរការ និង​ដំណាក់កាល​ថែទាំ ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​ក្នុង​ពេល​រចនា និង​ពេល​សាងសង់​។
នេះ​ជា​ការពិត​ដែល​ជា​ញឹកញាប់​ត្រូវបាន​គេ​បំភ្លេចចោល ឬ​មិន​អើពើ ដោយសារ​តែ​ភាព​មាន​កម្រិត​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា ឬ​ដោយសារតែ​វា​ជា​រឿង​ធម្មតា​ទៅហើយ​។ តាមរយៈ​ច្ចេក​វិទ្យា​សាមញ្ញ​ដែល​ដំណោះស្រាយ ProjectWise និង AssetWise ត្រូវបាន​ផ្តល់ជូន Bentley ភ្ជាប់​ដំណាក់កាល​នៃ​វត្ត​ជីវិត​អចលនទ្រព្យ​ទាំងនេះ ឧទាហរណ៍​សមត្ថភាព​ភ្ជាប់​គំរូ​សាងសង់​ឌីជីថល​ជាមួយ និង​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​អចលនទ្រព្យ ហើយ​អាច​ផ្តល់​នូវ​ការសម្រេច​ដែល​ល្អ​ប្រសើរ​ជាង​មុន​នៅក្នុង​ពេល​ដំណើរការ។
តើ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា មិន​មាន​គម្រោង​សាងសង់​ច្រើន​ទេ​ដែល​ប្រើប្រាស់ BIM? តើ​អ្វី​ដែល​លោក​ចង់​ឃើញ​មាន​ការផ្លាស់ប្តូរ​នៅក្នុង​គម្រោង​សាងសង់​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​?
ប្រទេស​កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​សេដ្ឋកិច្ច​ថ្មី និង​កំពុង​រីកចម្រើន ជាមួយ​នឹង​តម្រូវការ​យ៉ាង​ច្រើន​នូវ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ថ្មីៗ ដែល​នេះ​ផ្ដល់​នូវ​ឱកាស​ដើម្បី​ពង្រីក​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មី និង​ដំណើរការ BIM ដែល​អាច​ជួយ​រចនា និង​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​។​ ​វិធីសាស្ត្រ BIM មិនមែន​ជា​គំនិត​ថ្មី​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នោះទេ ។ វា​ត្រូវ​បាន​គេ​កំណត់​ភាគច្រើន​ថា ត្រូវបាន​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ធំៗ ការផ្គត់ផ្គង់​ទឹក ការគ្រប់គ្រង​ទឹក​សំណល់ និង​ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់​ដូចជា​គម្រោង​អគ្គិសនី និង​ទូរគមនាគមន៍ ដែល​ផ្តល់​មូលនិធិ និង​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​។ ការអភិវឌ្ឍ​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា BIM និង​ការ​រីកសាយ​នៃ​ដំណើរការ និង​បទដ្ឋាន​ឥឡូវនេះ បានធ្វើឱ្យ BIM កាន់តែ​មាន​តម្លៃ​សមរម្យ និង​អាច​ប្រើប្រាស់​បាន​ដោយ​គម្រោង​តូចៗ​។ ជាមួយនឹង​ការ​ចូល​ខ្លួន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​កម្រិត​ខ្ពស់​បន្ថែមទៀត ដូចជា​ប្រទេស​សិង្ហ​បុរី និង​ម៉ាឡេស៊ី BIM មាន​ឥទ្ធិពល​ទៅលើ​គម្រោង​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ហើយ​នា​ពេលអនាគត​ដ៏​ខ្លី យើង​គិតថា ដំណើរការ BIM នឹង​ក្លាយជា​បទដ្ឋាន​សម្រាប់​គម្រោង​ទាំង​អស់ ។