IFAD ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន ១៩៤លានដុល្លារ គាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចជនបទនៅកម្ពុជា
មូលនិធិអន្តរជាតិសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍កសិកម្ម (International Fund for Agricultural Development) ឬហៅកាត់ថា IFAD បានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានចំនួន ១៩៤ លានដុល្លារ ដល់កម្ពុជា ក្នុងការគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចជនបទ និងពាណិជ្ជកម្មផលិតផលកសិកម្ម។
កិច្ចព្រម​​​ព្រៀង​​​​​​ហិរញ្ញប្បទាន​​នេះត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយលោក Alvaro Lario ប្រធាន IFAD​ និងលោក វង្សី វិស្សុត រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាទេសាភិបាលបម្រុងរបស់កម្ពុជា នៅថ្ងៃទី០៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ នៅទីក្រុង​រ៉ូម ប្រទេស​អ៊ីតាលី។
កម្មវិធីគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចជនបទ និងពាណិជ្ជកម្មផលិតផលកសិកម្ម (ASPIRE-AT)នេះ មានទំហំទឹកប្រាក់​សរុប​ចំនួន ១៩៤​ លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងនោះឥណទានសម្បទានពី IFAD ចំនួន ៤៧,៩ លានដុល្លារអាមេរិក។​​
កម្មវិធីនេះ មានគោលបំណង​ចូលរួម​កាត់​បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ និងភាពងាយរងគ្រោះនៅជនបទ តាម​រយៈ​ការ​​លើកកម្ពស់ភាពធន់ទៅនឹងអាកាសធាតុ ​និង​​ការជំរុញ​កំណើន​លូតលាស់​នៃ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ប្រកប​ដោយ​បរិយាប័ន្ននិងចីរភាពបរិស្ថាន លើខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្ម  និងការនាំចេញ។
កម្មវិធីនេះមាន​វិសាលភាព​គ្រប​ដណ្ដប់ទូទាំងប្រទេស ហើយនឹងអនុវត្តលើការអភិវឌ្ឍខ្សែ​​ច្រវាក់​​​​​​​តម្លៃ​​គោលដៅ​ចំនួន ០៦ រួមមាន បន្លែ មាន់ ដំឡូងមី គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ផ្លែឈើស្រស់ និង ផ្លែឈើដែលបានកែច្នៃរួច៕