ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាមានគម្រោងទទួលបានការអនុញ្ញាតសាងសង់ចំនួន ១.៦៤២គម្រោង ថយចុះ១១%
ក្នុងរយៈពេល ៦ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៤ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានអនុញ្ញាគម្រោងសាងសង់សរុបមានចំនួន ១.៦៤២គម្រោង ថយចុះ ២០៧គម្រោង ស្មើនឹង ១១ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ឆ្នាំមុន។​
របាយការណ៍និន្នាការសេដ្ឋកិច្ច-សង្គមពីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បង្ហាញថា គម្រោងសាងសង់មានផ្ទៃក្រឡាសរុប ៦,១៤លានម៉ែត្រការ៉េ ធ្លាក់ចុះ ៩,៨ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលឆមាសទី១ឆ្នាំមុន។
របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញទៀតថា គម្រោងសាងសង់សរុបខាងលើ មានទុនវិនិយោគសរុប ២.៥៣ ពាន់លានដុល្លារ ធ្លាក់ចុះ៨.១ភាគរយ។
ក្នុងចំណោមគម្រោងសាងសង់សរុប គម្រោងលំនៅដ្ឋាន មានចំនួន ១.៣៤៦ គម្រោង (បុរីចំនួន ១.២៩៨ និងខុនដូ ៤៨គម្រោង) សំណង់ឧស្សាហកម្ម ១១៥គម្រោង សំណង់ពាណិជ្ជកម្ម ១០៥គម្រោង សំណង់ទេសចរណ៍ ២៦គម្រោង សំណង់សាធារណ ៤៩គម្រោង និងសំណង់វិនិយោគ ១គម្រោង។​
គួរបញ្ជាក់ថាក្នុងខែមិថុនា គម្រោងសំណង់ទទួលបានការអនុញ្ញាតសាងសង់សរុបមាន ៣២១គម្រោង កើនឡើង ៣៥ភាគរយ មានផ្ទៃក្រឡា ១,៨៦៨ ពាន់ម៉ែត្រការ៉េ កើនឡើង ៣៦,១ភាគរយ មានទុនវិនិយោគសរុប ៧២៥លានដុល្លារ ។​