ឥណ្ឌូនេស៊ីសុំឱ្យជប៉ុនសាងសង់ផ្លូវដែកថ្មី
ឥណ្ឌូនេស៊ីបានច្រានចោលការដេញថ្លៃមានលក្ខណៈប្រកួតប្រជែង ហើយបានផ្តល់ឱកាសឲ្យប្រទេសជប៉ុនសាងសង់ផ្លូវរថភ្លើងតភ្ជាប់រវាង Jakarta និង Surbaya ដែលមានតម្លៃ ៣ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក។
ការស្នើរសុំទៅកាន់ប្រទេសជប៉ុនឲ្យសាងសង់ផ្លូវរថភ្លើងប្រវែង ៧៨៦គ.ម នេះ ធ្វើឡើងតាមរយៈលិខិតដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ទីក្រុងតូក្យូ បន្ទាប់ពីការប្រកួតដេញថ្លៃដែលរកាំរកូស និងបរាជ័យ ជាមួយប្រទេសចិនកាលពីដើមឆ្នាំ លើការសាងសង់ផ្លូវរថភ្លើងល្បឿនលឿនទីមួយរបស់ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលតភ្ជាប់រវាងទីក្រុងហ្សាកាតា និងទីក្រុងបានឌុង។
ឥរិយាបថផ្លាស់ប្តូររបស់រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌូនេស៊ីនេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញជាទូទៅថា មានគោលបំណងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវទំនាក់ទំនងជាមួយប្រទេសជប៉ុន។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការសម្របសម្រួលសមុទ្ររបស់ឥណ្ឌូនេស៊ីបានប្រាប់ហ្សាកាតាប៉ុស្តិ៍ថា ផ្លូវដែកនេះនឹងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវផ្លូវដែកដែលមានស្រាប់ ដោយរថភ្លើងនឹងអាចរត់បានក្នុងល្បឿនរហូតដល់ទៅ ២០០គ.ម ក្នុងមួយម៉ោង ដើម្បីបង្រួញពេលវេលាធ្វើដំណើររវាងទីក្រុងហ្សាកាតា និងទីក្រុងសូរ៉ាបាយ៉ា ពី ១១ ម៉ោង មកត្រឹម ៣,៥ ម៉ោង។