រយៈពេល៥ខែដំបូង ២០២៣ កម្ពុជាទទួលបានរោងចក្រថ្មីចុះបញ្ជីជិត ៦០រោងចក្រ
គិតត្រឹមដើមខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣នេះ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា​ និងនវានុវត្តន៍ បានចុះបញ្ជីរោងចក្រឧស្សាហកម្មថ្មីបានចំនួន ៥៨រោងចក្រ ដែលធ្វើឱ្យរោងចក្រឧស្សាហកម្មកំពុងដំណើរការនៅកម្ពុជាសរុបឡើងដល់ ១.៩៩៩រោងចក្រ។​
ឯកឧត្តម ហេង​ សុខគង់ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា​ និងនវានុវត្តន៍ បានឱ្យដឹងថា បរិមាណផលិតផលសរុប នៃរោងចក្រឧស្សាហកម្ម មានតម្លៃសរុប ជាង៣,៣ ពាន់លានដុល្លារ គិតត្រឹមត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៣ ហើយបរិមាណផលិតផលនេះ មានភាពប្រហាក់ប្រហែលគ្នា បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំមុន។​
បើតាមឯកឧត្តម អ្នកនាំពាក្យ ក៏មានរោងចក្រសហគ្រាស បានបិទទ្វារ និងផ្អាកដំណើរការផងដែរ ក្នុងរយៈពេលដើមឆ្នាំនេះ។​
ទោះយ៉ាងណា ឯកឧត្តម ហេង​ សុខគង់ មិនបានបញ្ជាក់ពីទំហំវិនិយោគសរុបនៃរោងចក្រកំពុងដំណើរការទាំងនេះឡើយ។
យោងតាមរបាយការណ៍ក្រសួង កម្ពុជា មានរោងចក្រសរុប ១.៩៦៨ កាលពីចុងឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ មានទុនវិនិយោគសរុប ១៦ពាន់លានដុល្លារ។
គួររម្លឹកថា កម្ពុជាមានរោងចក្រកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងកាបូបកំពុងដំណើរការចំនួន  ១.៣២៦រោងចក្រ គិតត្រឹមខែមេសា ២០២៣។ (អានបន្ថែម)
កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ច្បាប់វិនិយោគថ្មី ដែលដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគក្នុងស្រុក និងពីក្រៅប្រទេស។​