អន្តរក្រសួងកំពុងពិភាក្សាលើសេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យថ្មី ៣ ដើម្បីពង្រឹងវិស័យសំណង់នៅកម្ពុជា
ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី ២១ កក្កដា នេះ បានបើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យចំនួន៣ ក្នុងគោលបំណងជួយពង្រឹងគុណភាពសំណង់នៅកម្ពុជា។
សេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យចំនួន៣ នោះរួមមាន ទី១ អនុក្រឹត្យស្ដីពី លិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ (មាន១២ជំពូក និង៥៧មាត្រា) ទី ២ អនុក្រឹត្យស្ដីពីលក្ខខណ្ឌ និងនីតិវិធីនៃការផ្ដល់ ការព្យួរ និងការដកហូតវិញ្ញាបនបត្រប្រើប្រាស់សំណង់ (មាន១៣ជំពូក និង៥៥មាត្រា) និង ទី ៣ អនុក្រឹត្យស្ដីពីលក្ខខណ្ឌ និងនីតិវិធីនៃការត្រួតពិនិត្យ និងបញ្ជាក់សំណង់ (មាន១២ជំពូក និង៥៩មាត្រា)។
គោលបំណងចំបងនៃសេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យទាំងនេះ គឺដើម្បីកំណត់នូវតួនាទីរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ឱ្យបានជាក់លាក់ជាងមុន ទាក់ទងនឹងការចេញលិខិតការអនុញ្ញាត្ត និង ការចុះត្រួតពិនិត្យ រាល់សំណង់នៅកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តម លេង វី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចប្រជុំនេះ កំពុងពិនិត្យកែសម្រួលខ្លឹមសារមួយចំនួន ដើម្បីការប្រើប្រាស់ និងអនុវត្តប្រកបដោយតម្លាភាព ហើយធ្វើយ៉ាងណាឲ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទាំងអស់មានជំនឿទុកចិត្តទៅលើសេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យទាំង ៣ នេះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា សេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យនេះ ត្រូវបានដាក់ប្រជុំពិភាក្សានៅទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ដ្រីម្ដងហើយ កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា កន្លងមកនេះ។