IFC ប្តេជ្ញាចិត្តនឹងពិនិត្យលទ្ធភាព រកការវិនិយោគលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងដឹកជញ្ជូននៅកម្ពុជា
នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ជោគជ័យមួយសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា សាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) បានប្រកាសពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការស្វែងរកការវិនិយោគសំខាន់ៗនៅក្នុងវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងផ្នែកដឹកជញ្ជូនរបស់ប្រទេស។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានគូសបញ្ជាក់ក្នុងជំនួបនាពេលថ្មីៗនេះរវាងឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទីមួយនៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងលោក Riccardo Puliti អនុប្រធាន IFC និងជាឥស្សរជនសំខាន់នៅក្នុងធនាគារពិភពលោកប្រចាំតំបន់អាស៊ី។ ប្រតិបត្តិការប៉ាស៊ីហ្វិក។
លោក Puliti បានសម្តែងការសាទរចំពោះសក្ដានុពលនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដោយបានកត់សម្គាល់ថា IFC បានកសាងភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំជាមួយប្រទេសកម្ពុជា ហើយមានបំណងចង់ពង្រឹងការចូលរួមរបស់ខ្លួនឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការយល់ដឹងអំពីទិដ្ឋភាពគោលនយោបាយ និងវិស័យអាទិភាពរបស់កម្ពុជា ដែលអាចត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ឱកាសវិនិយោគប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បានគូសបញ្ជាក់ពីបរិយាកាសស្វាគមន៍របស់កម្ពុជាសម្រាប់អ្នកវិនិយោគបរទេស។ ឯកឧត្តម​ធានា​ថា គ្រប់​វិស័យ​បើក​ចំហ​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​មាន​ភាព​ជា​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម ១០០% ដោយ​គ្មាន​ការ​រើសអើង។ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងពីច្បាប់វិនិយោគកម្ពុជា ដែលសង្កត់ធ្ងន់លើវិស័យអាទិភាព រួមមាន ឧស្សាហកម្មបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ អេឡិចត្រូនិក យានយន្ត កសិកម្ម កសិកែច្នៃ ឧស្សាហកម្មឌីជីថល ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងទេសចរណ៍។
ចំណុចសំខាន់នៃការពិភាក្សាគឺផែនការមេដ៏ទូលំទូលាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រាប់ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ពុជា គ្របដណ្តប់ឆ្នាំ២០២៣ ដល់ឆ្នាំ ២០៣៣។ ផែនការដ៏មានមហិច្ឆិតានេះ មាន ចំនួន ១៧៤គម្រោង ក្នុងគោលបំណងដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពដឹកជញ្ជូនរបស់ប្រទេស ដែលមានទុនវិនិយោគលើសពី ៣៧ពាន់លានដុល្លារ ដោយផ្តោតលើគម្រោងសំខាន់ៗរួមមាន៖ ការអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវរថភ្លើងល្បឿនលឿន ផ្លូវទឹក កំពង់ផែ អាកាសយានដ្ឋាន និងមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូន។
លោក Riccardo Puliti បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងរបស់គាត់ចំពោះគម្រោងដែលបានបង្ហាញដោយឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហើយក៏បានប្តេជ្ញាថានឹងពិចារណាក្នុងការស្វែងយល់បន្ថែមទៀត។ ការចូលរួមនេះគឺជាការត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការរីកចម្រើនផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា ដែលអាចបើកផ្លូវសេដ្ឋកិច្ចថ្មី និងពង្រឹងជំហររបស់ប្រទេសជាតិក្នុងបណ្តាញភ័ស្តុភារពិភពលោក។
កិច្ចសហការរវាងកម្ពុជា និង IFC បង្ហាញពីជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការជំរុញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ប្រទេស ជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងការទាក់ទាញការវិនិយោគបរទេសបន្ថែមទៀត។ នៅពេលដែលការពិភាក្សាទាំងនេះត្រូវបានលាតត្រដាង ពិភពលោកនឹងកំពុងតាមដានយ៉ាងដិតដល់ ដើម្បីមើលថាតើទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានការវិវត្តយ៉ាងដូចម្តេច។