ជប៉ុនផ្តល់ជំនួយជួសជុលស្ពាន
រដ្ឋាភិបាលជប៉ុននឹងផ្តល់ជំនួយ ៣៥លានដុល្លារ ដើម្បីជួយសាងសង់ឡើងវិញនូវស្ពានចំនួន៧ ដែលរងការខូចខាតដោយសារទឹកជំនន់នៅខេត្តក្រចេះ និងព្រៃវែង។
កិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ជំនួយនេះត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី០៣ ខែតុលា ដោយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសកម្ពុជាឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន និងឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជាឯកឧត្តម Horinouchi Hidehisa ។
ស្ពានគោលដៅដែលត្រូវជួសជុលរួមមាន ស្ពានចំនួន២នៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ ១១ នៅខេត្តព្រៃវែង និងស្ពានចំនួន៥នៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ ៧៣ នៅខេត្តក្រចេះ ដែលរងការខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដោយសារទឹកជំនន់នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១១ និង ២០១៣ ហើយការសាងសង់គ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមនៅឆ្នាំ ២០១៨។
មន្រ្តីកម្មវិធីរបស់អង្គការ JICA លោក សួន វាសនា បានប្រាប់ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថា “ដោយមានការថែទាំជាប្រចាំ ផ្លូវអាចប្រើប្រាស់ដើម្បីធ្វើដំណើរបានតាមធម្មតា ប៉ុន្តែស្ពានគឺតូចចង្អៀតនិងអាចបណ្តាលឱ្យមានការកកស្ទះចរាចរណ៍។ ដោយសារបរិមាណចរាចរណ៍កើនឡើង ការស្តារឡើងវិញនូវស្ពានទាំង៧នេះពិតជាមានសារៈសំខាន់ជាបន្ទាន់សម្រាប់ការធ្វើចរាចរណ៍ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងរលូន។