ជប៉ុនផ្តល់ជំនួយ ៩ ម៉ឺនដុល្លារសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលសូត្រ
រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានព្រមព្រៀងផ្ដល់នូវជំនួយឥតសំណងមួយក្នុងថវិកា៩០.៨៣៤ ដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់កម្ពុជាដើម្បីសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលសូត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងនិងលើកកម្ពស់វិស័យសិប្បកម្មសូត្រនៅកម្ពុជា។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ីដេហ៊ីសា ហូរីណូអ៊ុជិ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នកសិករដែលចិញ្ចឹមដង្កូវនាងកំពុងតែប្រឈមនឹងបញ្ហាជំងឺដង្កូវនាង ដែលជាហេតុផលមួយធ្វើឱ្យផលិតកម្មសូត្រមានការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង។
ដូច្នេះមជ្ឈមណ្ឌលនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះតាមរយៈការជួយផលិតនូវដង្កូវនាងដែលគ្មានជំងឺនិងមានគុណភាពសម្រាប់កសិករ។ មជ្ឈមណ្ឌលក៏ជាកន្លែងសម្រាប់ជួយបណ្តុះបណ្តាលកសិករបន្ថែមទៀតទៅលើបច្ចេកទេសចាំបាច់នានាទាក់ទងនឹងការផលិតសូត្រដើម្បីជួយឱ្យកសិករអាចផលិតសូត្របានកាន់តែច្រើននិងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
ការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលសូត្រនេះនឹងចាប់ផ្តើមនៅខែមិនា ហើយរំពឹងថានឹងបញ្ចប់ក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ខាងមុខនេះ។
គម្រោងមជ្ឈមណ្ឌលសូត្រនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃជំនួយឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន‘គម្រោងទ្រង់ទ្រាយតូចដើម្បីសន្តិសុខមនុស្សជាតិ, KUSANONE’ដែលមានថវិកាសរុបចំនួន៣៨៤.៨១៧ ដុល្លារអាមេរិក។ ជំនួយនេះនឹងជួយសាងសង់គម្រោងចំនួន ៤រួមមានមជ្ឈមណ្ឌលសូត្រនេះ ការសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលប្រមូលផ្តុំត្រួតពិនិត្យនិងចែកចាយបន្លែក្នុងខេត្តកណ្តាល ការស្តារនិងជួសជុលប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង និងការកែលំអផ្លូវថ្នល់ ក្នុងខេត្តកោះកុង។