ជប៉ុនផ្តល់ជំនួយប្រមាណ ២០៩លានយ៉េន ជួយស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា
រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន កាលពីថ្មីៗនេះ សម្រេចផ្តល់ជំនួយឥតសំណងប្រមាណ ២០៩លានយ៉េន ឬស្មើនឹង២លានដុល្លាអាមេរិក ដើម្បីជួយស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា ដែលបានខូចខាតពីគ្រោះទឹកជំនន់ កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ កន្លងមកនេះ។
ថ្លែងក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខាលើលិខិតប្តូរសារស្តីពីជំនួយឥតសំណង កាលពី ថ្ងៃទី២២ ខែ កុម្ភៈ នេះ ឯកឧត្តម មិកាមិ មាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជនៃប្រទេសជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ជំនួយឥតសំណង ប្រមាណ២លានដុល្លាអាមេរិក នឹងផ្តល់តាមរយៈកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក។
ឯកឧត្តម ក៏បានបញ្ជាក់ថា ជំនួយនេះនឹងគាំទ្រដល់ការស្តារឡើងវិញនូវសហគមន៍ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលខូចខាតដោយទឹកជំនន់ ដូចជាប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ និងផ្លូវតាមទីជនបទជាដើម។
ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថា គម្រោងនេះនឹងជួយកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានទៅលើក្រុមគ្រួសារ និងសហគមន៍ដែលរងគ្រោះពីទឹកជំនន់ ហើយក៏ជួយរួមចំណែកលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំង ២ ផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ទឹកជំនន់កាលពីខែតុលា កន្លងមកនេះ បានធ្វើឱ្យខូចខាតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសរុបជាង ៣ពាន់គីឡូម៉ែត្រ ដែលរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប៉ាន់ប្រមាណថា នឹងត្រូវការថវិកាប្រមាណ ៩១ លាន ដើម្បីជួសជុល។ (អានបន្ថែម)