ជប៉ុនផ្តល់ប្រាក់កម្ចីទិញផ្ទះនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា
រដ្ឋាភិបាលប្រទេសជប៉ុនបានចរចារជាមួយរដ្ឋាភិបាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាក្នុងការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីទិញផ្ទះនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានៃអត្រាការប្រាក់ទាប ដើម្បីសម្រួលដល់អ្នកមានជីវភាពមធ្យមមានលទ្ធភាពក្នុងការទិញអចលទ្រព្យ។ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មាន Eleven Myanmar។
‌‌«បើទោះបីជាអាផាតមិនរបស់រដ្ឋដែលបានលក់ទៅអ្នកទិញដែលបានទូទាត់ពេញក្នុងពេលទិញក៏ដោយក៏វាកំពុងស្ថិតក្រោមការចរចារជាមួយរដ្ឋាភិបាលជប៉ុនដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ពី១៣% ទៅ៨,៥% សម្រាប់អ្នកដែលចង់ទិញអាផាតមិនក្រោមកម្ចីទិញផ្ទះ។» នេះបើតាមការចរចាររបស់លោកស្រី Noilar Kyaw រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអគ្គិសនី ឧស្សាហកម្ម និងដឹកជញ្ជូន ជាមួយសភាមីយ៉ាន់ម៉ា។
គណៈកម្មាធិការគ្រប់គ្រងការលក់ផ្ទះសាធារណៈនៅក្នុងទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោនកំពុងពិនិត្យមើលការលក់ផ្ទះអាផាត់មិន ដែលមានតំលៃថោកនិងមានតម្លៃសមរម្យដែលមានចំនួនប្រហែល ៧០៣ និង ១៦១អាគារ។ ក្នុងចំណោមពាក្យសុំចំនួន ៦.០២០ សម្រាប់អង្គភាពដែលបានធ្វើឡើងកាលពីខែមេសា ឆ្នាំមុន ចំនួន ៧២២យូនីត ត្រូវបានគេរកឃើញថាមានសិទ្ធិទិញ។