ជប៉ុនគ្រោងបោះទុនជាង ១ប៊ីលានបង្កើតឧទ្យានSafari ដ៏ធំមួយនៅកម្ពុជា
កាលពីថ្ងៃទី ២៨ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ ២០១៨ រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ (MOU) ជាមួយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន BM Nature Safari Co., Ltdដើម្បីបង្កើតឧទ្យាន Safari ថ្មីមួយនៅខេត្តព្រះវិហារ។
ការបង្កើតឧទ្យាន Safari គឺស្ថិតនៅក្នុងឧទ្យានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាតេជោសែនឫស្សីត្រឹបរបស់រាជបណ្ឌិត្យសភាក្នុងផ្ទៃដីប្រមាណជា១១៤ហិកតាក្នុងគោលបំណង់ដើម្បីអភិរក្សសត្វព្រៃនិងជីវចម្រុះ។
ថ្លែងទៅកាន់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងអំឡុងពេលចុះហត្ថលេខាទៅលើអនុស្សរណៈយោគយល់ខាងលើនេះលោក Kinoshita Sori ដែលជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន BM Natural Safari Co. , Ltd បានមានប្រសាសន៏ថា៖ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកគ្រោងនិងចំណាយថវិកាប្រមាណជាង១ប៊ីលានសម្រាប់គម្រោងសិក្សាខាងលើនេះ។
សូមបញ្ជាក់ផងថាកញ្ចប់ថវិកាខាងលើនេះ នឹងប្រើប្រាស់ទៅលើគម្រោងចំនួន ៤ រួមមាន ១) ការសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីប្រភេទសត្វព្រៃនិងជីវចម្រុះគ្រប់ប្រភេទនៅក្នុងឧទ្យាន២) ការប្រមូលនិងទទួលសត្វព្រៃគ្រប់ប្រភេទដែលកំពុងរងគ្រោះនិងជិតផុតពូជឬប្រភេទសត្វកម្រដែលមាននៅក្នុងនិងក្រៅប្រទេសមកអភិរក្សនិងថែទាំក្នុងឧទ្យាន៣) ការបង្កើតមជ្ឍមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញសត្វព្រៃនិងឧទ្យានុរក្សដែលមានទីតាំងនៅក្នុងឧទ្យាននិង ៤) ការសិក្សារៀបចំផែនការមេក្នុងការបង្កើតសួនសាហ្វារីដើម្បីគ្រប់គ្រងនិងអភិរក្សសត្វព្រៃនិងជីវចម្រុះក្នុងឧទ្យាន។