ក្រុមហ៊ុនចិន គ្រោងសង់រោងចក្រផលិតបរិក្ខាពេទ្យដ៏ធំ១នៅកំពត ក្នុងខែមីនា, ដោយរំពឹងថាអាចបង្កើតការងារបាន៣០០០កន្លែង
ស្ថិតក្នុងបរិបទនៃការផ្លាស់ប្តូរដ៏មានមហិច្ឆតាមួយ បានកំណត់ដើម្បីជំរុញការងារក្នុងស្រុក ដោយក្រុមហ៊ុនចិន KENPAX បានប្រកាសពីគម្រោងសាងសង់រោងចក្រផលិតឧបករណ៍វេជ្ជសាស្រ្តដ៏ធំមួយនៅក្នុងខេត្តកំពត ដោយកំណត់ថានឹងបើកការដ្ឋានសាងសង់នៅពាក់កណ្តាលខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងអាចបង្កើតឱកាសការងារប្រមាណ ៣.០០០កន្លែង សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់។ ការប្រកាសដ៏សំខាន់នេះបានធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំកាលពីថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ រវាងឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន អភិបាលខេត្តកំពត និងលោក Wayne Lin ប្រធានក្រុមហ៊ុន KENPAX ។ លោកប្រធាន Lin បានរៀបរាប់ពីបទពិសោធន៍ដ៏ទូលំទូលាយរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការផលិតឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រ ដោយបានបង្ហាញពីបណ្តាញចែកចាយជាសកលរបស់ខ្លួនដែលមានជាង ៤០ប្រទេស នៅទូទាំងពិភពលោក។ លោក Lin បានមានប្រសាសន៍ថា “ដោយសារលក្ខខណ្ឌអំណោយផល និងសក្តានុពលរបស់ខេត្តកំពត យើងរីករាយក្នុងការវិនិយោគបង្កើតរោងចក្រថ្មីនេះ ដែលមានទីតាំងនៅភូមិព្រៃថ្មី ឃុំស្រែច័ន្ទ ស្រុកជុំគិរី”។ រោងចក្រនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងរួមចំណែកមិនត្រឹមតែដល់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុកប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយលើកកម្ពស់ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃការថែទាំសុខភាពតាមរយៈការផ្តល់នូវផលិតផលវេជ្ជសាស្រ្តសំខាន់ៗផងដែរ។ លោកបញ្ជាក់ទៀតថា ការសាងសង់រោងចក្រ គ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមនៅពាក់កណ្តាលខែមីនា ដោយរំពឹងថានឹងបញ្ចប់នៅចុងឆ្នាំ២០២៥។ ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកអភិបាលខេត្ត បានសម្តែងនូវការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងចំពោះការវិនិយោគរបស់ KENPAX ដោយបានលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុនធ្វើការជ្រើសរើសកម្មករដែលរស់នៅក្បែរតំបន់ដែលរោងចក្រត្រូវសាងសង់ជាជម្រើសទី១ និងបន្តជ្រើសរើសតាមបណ្តាក្រុង-ស្រុក ក្នុងខេត្តកំពតក្នុងន័យដើម្បីបង្កើនការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្តកំពតផងដែរ។ ឯកឧត្ដមបានកត់សម្គាល់ថា៖ «ការវិនិយោគនេះជាជំហានវិជ្ជមានមួយឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្តកំពត»។ ជាមួយនឹងការបង្កើតរោងចក្រផលិតនេះនាពេលខាងមុខ […]
ជប៉ុនជួយជាង ២០ម៉ឺនដុល្លារ ជំរុញសេវាសង្រ្គោះបន្ទាន់ក្នុងពេលមានអាសន្នដោយអគ្គិភ័យក្នុងក្រុងភ្នំពេញ
រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានផ្តល់វិភាគទានដ៏សំខាន់ចំនួនជាង ២០ម៉ឺនដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រដល់គម្រោងសំខាន់ចំនួនពីរក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពឆ្លើយតបពេលមានអាសន្នដោយអគ្គិភ័យក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ មូលនិធិនេះកើតឡើងតាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ជំនួយសម្រាប់គម្រោងសន្តិសុខមនុស្សជាតិខ្នាតតូចដែលគេស្គាល់ថាជា Kusanone។ ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះ នឹងត្រូវបែងចែកសម្រាប់អនុវត្តគម្រោងសំខាន់ៗចំនួន២ គឺ៖ គម្រោងទី១ មានឈ្មោះថា “គម្រោងធ្វើលទ្ធកម្មរថយន្តបាញ់ផ្សែងរបស់ជប៉ុន នៅរាជធានីភ្នំពេញ” មានថវិកាចំនួន ៨៣.៦៧២ដុល្លារ។ គម្រោងនេះមានគោលបំណងបំពាក់ក្រុមពន្លត់អគ្គិភ័យក្នុងតំបន់ ជាមួយនឹងរថយន្តឯកទេសដែលត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីបាញ់ផ្សែងចេញពីអគារក្នុងអំឡុងពេលឧប្បត្តិហេតុអគ្គិភ័យ ដែលអាចជួយដល់ប្រតិបត្តិការជួយសង្គ្រោះប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ គម្រោងទីពីរ មានឈ្មោះថា “គម្រោងធ្វើលទ្ធកម្មរថយន្តពន្លត់អគិ្គភ័យ និងរថយន្តសង្រ្គោះបន្ទាន់ដែលប្រើប្រាស់រួច ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ” មានថវិកាចំនួន ១៥៤.៣៧៦ដុល្លារ។ គម្រោងនេះនឹងជំរុញសេវាកម្មសង្គ្រោះបន្ទាន់របស់ទីក្រុងដោយផ្តល់រថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យមួយគ្រឿង និងមួយទៀតបំពាក់ដោយកាំជណ្ដើរប្រវែង ៤០ម៉ែត្រ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យមានលទ្ធភាពកាន់តែច្រើនក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងពន្លត់អគ្គីភ័យ។ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានសម្តែងនូវការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះ ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា ជំនួយបច្ចេកទេស និងយានជំនិះទាំងនេះ មានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការអន្តរាគមន៍ពន្លត់អគ្គិភ័យនៅក្នុងទីក្រុង។ ជំនួយនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពសាធារណៈ និងធានាថាសេវាសង្គ្រោះបន្ទាន់ត្រូវបានបំពាក់យ៉ាងល្អ ដើម្បីដោះស្រាយឧប្បត្តិហេតុប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ ដោយសាររាជធានីភ្នំពេញបន្តរីកចម្រើន ការធានាសុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតែជាអាទិភាពកំពូល ហើយភាពជាដៃគូជាមួយប្រទេសជប៉ុននេះ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពឆ្លើយតបពេលមានអាសន្នរបស់ទីក្រុង។ - Video Advertisement -
ឆ្នាំ២០២៥នេះ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រេចបញ្ចេញថវិកាជាង $១៨លាន សម្រាប់ពង្រឹងវិស័យសុខាភិបាល
ក្នុងវិធានការដ៏សំខាន់មួយដើម្បីពង្រឹងប្រព័ន្ធថែទាំសុខភាព រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសបញ្ចេញថវិកាជាង ១៨លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងវិស័យសុខាភិបាល។ កញ្ចប់ថវិកាមួយនេះនឹងផ្តោតជាចម្បងលើការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពរបស់អង្គភាពថែទាំអ្នកជំងឺ (ICU) នៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកកម្រិត២ និងការផ្គត់ផ្គង់ឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រសំខាន់ៗ។ នេះបើតាមការប្រកាសរបស់ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងពិធីចែកសញ្ញាបត្រដល់និស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាចំនួន ២.៥៥១នាក់ នៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។ សម្តេចបានបញ្ជាក់ថា ការវិនិយោគនេះនឹងមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ដោះស្រាយតម្រូវការផ្នែកវេជ្ជសាស្ត្របន្ទាន់ ដោយអនុញ្ញាតឲ្យអ្នកជំងឺដែលត្រូវការការវះកាត់ជាបន្ទាន់មកព្យាបាលនៅតាមមូលដ្ឋាន ជំនួសការផ្ទេរទៅមន្ទីរពេទ្យខេត្ត។ បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាមានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកដែលត្រូវបង្កើនសមត្ថភាពលើការជួយសង្គ្រោះបឋមសម្រាប់ធ្វើការវះកាត់តាមលក្ខណៈស្តង់ដារ មានចំនួន ៩៨កន្លែង ប៉ុន្តែក្នុងនោះមានតែជាង ២០កន្លែងប៉ុណ្ណោះ ដែលមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ធ្វើការវះកាត់ ហើយនៅសល់ ៦១កន្លែងទៀតដែលខ្វះឧបករណ៍ និងអគារ។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានគូសបញ្ជាក់ពីភាពចាំបាច់ក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសមត្ថភាពថែទាំបឋម ដើម្បីធានាបាននូវលទ្ធផលសុខភាពកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ដើម្បីគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានប្តេជ្ញាធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ICU នៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យទាំងនេះ ដោយនឹងរួមបញ្ចូលការផ្តល់ឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រសំខាន់ៗដូចជាម៉ាស៊ីនមន្ទីរពិសោធន៍ និងម៉ាស៊ីនថតកាំរស្មីអ៊ិច ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការថែទាំដែលមានសម្រាប់អ្នកជំងឺ។ ការវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រនេះ ត្រៀមរួចជាស្រេចក្នុងការធ្វើឱ្យមានផលវិជ្ជមានជាច្រើន ធ្វើឱ្យមន្ទីរពេទ្យអាចបម្រើសហគមន៍របស់ពួកគេបានប្រសើរជាងមុន និងទីបំផុតក៏អាចជួយសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សបាន។ ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលនេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់ខ្លួនក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវលទ្ធភាពទទួលបានការថែទាំសុខភាព និងគុណភាពនៅទូទាំងប្រទេសផងដែរ។ - Video Advertisement -