នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់ទិដ្ឋភាពឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សហការជាមួយស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិក បានធ្វើការពិភាក្សាប្រកបដោយផលិតភាពក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសួនឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេស។
កិច្ចប្រជុំនេះមានឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ជា វ៉ាន់ដេត និងលោកស្រី Bridgette L. Walker ភារធារីនៃស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិក ផ្តោតលើគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗ រួមមានការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្ររដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ទំនើបកម្មស្ថាប័ន និងការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍។ ពួកគេក៏បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សឌីជីថល និងកម្មវិធីកម្រិតខ្ពស់ដូចជាប្រព័ន្ធផ្ទៀងផ្ទាត់ឯកសារ verify.gov.kh និងវេទិកាពហុគោលបំណង DG SuperApp ផងដែរ។
ស្ថានទូតអាមេរិកបានបញ្ជាក់ជាថ្មីពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការគាំទ្រដល់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ក្នុងការខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះ សំដៅស្វែងរកលទ្ធផលដែលមានឥទ្ធិពល ដែលនឹងពង្រឹងក្របខ័ណ្ឌបច្ចេកវិទ្យារបស់កម្ពុជា។
កាលពីដើមឆ្នាំនេះ នៅថ្ងៃទី៦ ខែមករា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ធ្លាប់បានបង្ហាញពីផែនការដ៏សំខាន់មួយក្នុងការបង្កើតសួនឌីជីថលដ៏ទូលំទូលាយមួយដែលត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល និងជំរុញកំណើនសម្រាប់សហគ្រាសឌីជីថល។ (អានបន្ថែម)
បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងកំពុងស្វែងរកយ៉ាងសកម្មនូវទីតាំងសមស្របមួយសម្រាប់សួនកម្សាន្តឌីជីថល ខណៈកំពុងរៀបចំផែនការហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួន។ នៅពេលដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង ឧទ្យាននេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងគ្រប់គ្រងជំនាញឌីជីថល ជំរុញអាជីវកម្មឌីជីថលដែលកំពុងរីកចម្រើន និងជំរុញសហគមន៍ឌីជីថលដ៏រស់រវើកដើម្បីទាក់ទាញវិនិយោគិនក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ស្របទៅនឹងចក្ខុវិស័យរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលរបស់ប្រទេសជាតិ ដែលជាការបោះជំហានទៅមុខយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងសេចក្តីប្រាថ្នាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យារបស់ខ្លួន។