គម្រោងសង់ប្រឡាយដោះទឹក នៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តកំពង់ជ្រៃជំហាន១ នៅស្វាយរៀង សម្រេចបាន ១០០%
គម្រោងសាងសង់ប្រឡាយដោះទឹក នៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តកំពង់ជ្រៃ ជំហានទី១ ក្នុងខេត្តស្វាយរៀង សម្រេចបាន ១០០ភាគ​រយហើយ។​ នេះបើតាមដំណើរចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម តន់ វ៉ាន់ថារ៉ា​ រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួ​​ង​ធនធានទឹក និងឧតុនិយម នៅថ្ងៃទី០៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤។
ក្នុងដំណើរចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពខាងលើ ក្រុមការងារបានចុះពិនិត្យ​ការងារកំណត់ផ្ទៃអាងទឹក និង​បាន​ជំរុញ​ក្រុមការងារឱ្យ​ពន្លឿនការងារកំណត់ផ្ទៃអាងទឹកចំនួន​បួន​ មាន៖ អាងទឹកដូនទយ អាងទឹកធ្លកកំបុត អាងទឹកស្វាយយា និងអាងទឹកបាធូ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកចន្ទ្រា ស្រុកកំពង់រោទិ៍ និងក្រុងបាវិត ខេត្តស្វាយរៀង​ ដើម្បីធ្វើការចុះបញ្ជីដីរដ្ឋ។
បន្ថែមពីនេះ ក្រុមការងារបានបន្តចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងសាងសង់ប្រឡាយដោះទឹក ទំនប់សណ្ដ និងសំណង់សិល្បការ្យ​នៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តកំពង់ជ្រៃ ស្ថិតក្នុងឃុំស្វាយធំ និងឃុំឈើទាល ស្រុកស្វាយជ្រំ ជំហានទី១ ដែលជាលទ្ធផលការងារ​សម្រេចបាន ១០០%។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ឯកឧត្តម តន់ វ៉ាន់ថារ៉ា បានណែនាំឱ្យ​មន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្តស្វាយរៀង​ រៀប​ចំសំណើ​ ដើម្បីស្នើសុំគម្រោង​ជំហានទី២ ជាបន្ត​ ដែលរួមមាន​៖ ១)​ស្ដារប្រឡាយដោះទឹកប្រវែង ៥​ ២៩១ម៉ែត្រ​ និង​​ ២)​សាងសង់សំណង់សិល្បការ្យ​ចំនួន ៨កន្លែង​ ដើម្បីបញ្ចប់គម្រោងឱ្យបាន​មុនភ្លៀងធ្លាក់ និងអាចស្តុកទឹកបានក្នុងអាងសម្រាប់បម្រើការងារ​ស្រោចស្រពផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងសាងសង់ប្រឡាយដោះទឹក នៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តកំពង់ជ្រៃ ជំហានទី១ បានសម្រេចលើការងារសំខាន់ៗ រួមមាន​៖ ១)​ស្ដារប្រឡាយដោះទឹកប្រវែង ៥៥០ម៉ែត្រ​ ២)​សាងសង់ទំនប់សណ្ដប្រវែង ៥៥០ម៉ែត្រ​ និង​​ ៣)​សាងសង់សំណង់បិទបើកទឹកចំនួន ២កន្លែង។