ខេត្តកំពង់ធំត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីពង្រឹងមូលដ្ឋានកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្មរបស់ខ្លួន ជាមួយនឹងការបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃកសិ-ឧស្សាហកម្មចម្រុះថ្មីមួយ ដែលគ្រោងនឹងបើកដំណើរការនៅក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៦។ គម្រោងនេះបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន AVC Investment Co., Ltd. ក្រោមទុនវិនិយោគចំនួន ២៥លានដុល្លារ និងលាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដី ៥៧ ហិកតា នៅក្នុងឃុំប៉ក់កុក ស្រុកស្ទោង។
នៅចុងខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៥ ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានដឹកនាំដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់ការដ្ឋានសំណង់ ដើម្បីវាយតម្លៃវឌ្ឍនភាពគម្រោង និងពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈមនានា ដែលវិនិយោគិន អ្នកផលិត និងកសិករក្នុងស្រុកកំពុងជួបប្រទះ។ ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះបានបញ្ជាក់ជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកសិកម្មដែលមានតម្លៃបន្ថែម ការបង្កើនផលិតភាព និងការកែលម្អជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋតាមទីជនបទ។
រោងចក្រដែលនឹងមកដល់នេះនឹងផ្តោតជាចម្បងលើការកែច្នៃដំឡូងមីទៅជាម្សៅ និងបន្ទះសៀគ្វី ដែលជាដំណាំសំខាន់មួយនៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំ ជាកន្លែងដែលផ្ទៃដីដាំដុះជាង ៥៤.០០០ ហិកតាជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយផ្តល់ទិន្នផលប្រហែល ១,២ លានតោន។ រោងចក្រនេះក៏បញ្ចូលវិធីសាស្រ្តផលិតកម្មប្រកបដោយចីរភាពផងដែរ ដោយសម្ភារៈកាកសំណល់ត្រូវបានបំលែងទៅជាជីសរីរាង្គ ចំណីសត្វ និងជីវថាមពល។
ក្រៅពីការកែច្នៃដំឡូងមី រោងចក្រនេះនឹងមានខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មគ្រាប់ឈើ និងកន្លែងបង្កកផ្លែឈើ ដែលពង្រីកវិសាលភាពប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន និងបង្កើនសក្តានុពលវិនិយោគរបស់ខ្លួន។ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី វង្សី វិស្សុត បានគូសបញ្ជាក់ពីទស្សនវិស័យកសិកម្មដ៏រឹងមាំរបស់ខេត្តកំពង់ធំ ជាពិសេសចម្ការកៅស៊ូរបស់ខ្លួន ដែលគ្របដណ្តប់លើផ្ទៃដីប្រហែល ៧៣.០០០ ហិកតា។
ជាមួយនឹងការរីកចម្រើននៃការសាងសង់តាមផែនការ រោងចក្រថ្មីនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ ២០២៦ ដោយបង្កើតឱកាសការងារ បង្កើនភាពប្រកួតប្រជែងផ្នែកកសិ-ឧស្សាហកម្ម និងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាពរបស់ខេត្តកំពង់ធំ។