ខេត្តកណ្តាល គ្រោងនឹងដំណើរការការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយ ខណៈដែលអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានបានប្រកាសពីផែនការអភិវឌ្ឍន៍តំបន់រមណីយដ្ឋានភ្នំព្រះរាជទ្រព្យ ទៅជាសួនសាធារណៈដ៏រស់រវើក និងទីធ្លាបៃតង។ ក្នុងនោះដែរ ក៏នឹងមានផែនការក្នុងការកែលម្អផ្លូវមួយចំនួននៅក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានភ្នំព្រះរាជទ្រព្យនៅឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងគោលបំណងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវភាពងាយស្រួលសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ និងអ្នកស្រុក។
នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្ដម គួច ចំរើន អភិបាលខេត្តកណ្ដាល ដែលបានដឹកនាំមន្ត្រីជំនាញ និងអាជ្ញាធរស្រុក ចុះពិនិត្យគម្រោងរៀបចំកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ នៅជុំវិញភ្នំព្រះរាជទ្រព្យ ស្ថិតនៅឃុំផ្សារដែក ស្រុកពញាឮ ខេត្តកណ្តាល នៅថ្ងៃទី០៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម គួច ចំរើន បានឱ្យដឹងថា រមណីយដ្ឋានភ្នំព្រះរាជទ្រព្យ មិនត្រឹមតែជារមណីយដ្ឋានប្រវត្តិសាស្ត្រប៉ុណ្ណោះទេ តែវាតំណាងឱ្យត្បូងវប្បធម៌ដែលសមនឹងទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់ និងការវិនិយោគបន្ថែមដោយការអភិវឌ្ឍន៍នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅជុំវិញតំបន់នេះ ឱ្យប្រទាក់ក្រឡាគ្នាខ្វាត់ខ្វែង ងាយស្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់ ព្រមទាំងសម្រាប់រៀបចំនៅពិធីបុណ្យជាតិធំៗក្នុងតំបន់នេះផងដែរ។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមបានបន្តថា ក្រៅពីកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឱ្យប្រទាក់ក្រឡាគ្នាហើយនោះ នៅក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានប្រវត្តិសាស្ត្រនេះ ត្រូវតែមានសោភ័ណភាពអមដោយរុក្ខជាតិបៃតងចំរុះ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ រដ្ឋបាលខេត្តកណ្ដាល បានត្រៀមរៀបចំនូវឧទ្យានសាធារណៈ និងលំហបៃតង សម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមកលេងកម្សាន្តសប្បាយនៅតំបន់នេះផងដែរ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់ខេត្តកណ្តាលក្នុងការលើកកម្ពស់បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌របស់ខ្លួន ទន្ទឹមនឹងការលើកកម្ពស់បរិយាកាសប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងរីករាយសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។