កូរ៉េជួយសង់អគារមន្ទីរពេទ្យកុមារជាតិថ្មីមួយ តម្លៃ ១៦លានដុល្លារ
រដ្ឋាភិបាលសាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េ នឹងផ្តល់ជំនួយជាថវិកាចំនួន ១៦លានដុល្លារអាមេរិក ដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារជាតិលើ​ផ្នែកកសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ បរិក្ខារពេទ្យ និងការពង្រឹងសមត្ថភាព​បុគ្គលិក​របស់មន្ទីរពេទ្យ​ ដែលចាប់អនុវត្តពី​ឆ្នាំ​២០២២​​ ដល់​ឆ្នាំ​២០២៧​។
​នេះបើតា​មពិធីចុះហត្ថលេខាលើកំណត់ហេតុនៃកិច្ចពិភាក្សា​របស់គម្រោងពង្រឹង​សមត្ថភាព​​​មន្ទីរពេទ្យ​​កុមារ​ជាតិ​ រវាងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) និងក្រសួង​សុខាភិបាល កាល​ពីថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២។
គម្រោងថ្មីនេះ ជាគម្រោងទី២ហើយ ដែលKOICA បានជួយកន្លងមក និង​ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោល​បំណងផ្តល់អគារ​មន្ទីរពេទ្យ​ថ្មី កែលម្អប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការក្នុងមន្ទីរពេទ្យ ពង្រឹងសមត្ថភាពលើជំនាញឯកទេស និងលើកកំពស់​សមត្ថភាព​កិច្ចការស្រាវជ្រាវរបស់មន្ទីរពេទ្យ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ គម្រោងនេះ គ្រោងនឹងសា​ងសង់អគារប្រាំជាន់ជាមួយ​និងផ្ទៃអគារសរុបប្រមាណ ​៨៨៨០​ម៉ែត្រ​ការ៉េ​ ដែល​អាច​​ផ្ទុកគ្រែ​សរុបចំនួន១៩៦។
អគារថ្មីនេះ រួមមាន កន្លែងទទួលភ្ញៀវផ្នែកពិគ្រោះជម្ងឺក្រៅ​ (OPD) ៩ជំនាញ ផ្នែកឱសថស្ថាន ផ្នែកមន្ទីរ​ពិសោធ​ន៍ ផ្នែករូបភាពសាស្ត្រ ផ្នែកលោហិតសាស្រ្ត ផ្នែកជំនាញមហារីកកុមារ ផ្នែកក្រពះពោះវៀន ផ្នែកជម្ងឺកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ និងផ្នែកជំងឺប្រព័ន្ធផ្លូវដង្ហើម។
ក្រៅពីនេះ តាមរយៈគម្រោងថ្មីនេះ កូរ៉េ នឹងផ្តល់នូវឧបករណ៍ទំនើបៗសម្រាប់ការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យ ការព្យាបាល និង​ប្រតិបត្តិការ ព្រមទាំងបណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញផ្ទាល់ ការផ្ទេរចំណេះដឹងថ្មីៗ និងការចែករំលែកបទពិសោធន៍​ពី​វេជ្ជបណ្ឌិតកូរ៉េ រួមទាំងការពង្រឹងលើសមត្ថភាពស្រាវជ្រាវ ដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារជាតិផងដែរ។