នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង រដ្ឋបាលខេត្តរតនគិរីបានចុះបញ្ជីដីជាផ្លូវការដល់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង ដោយបញ្ជាក់ពីសិទ្ធិកម្មសិទ្ធិសមូហភាពរបស់ពួកគេនៅលើវិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់កម្មសិទ្ធិសមូហភាព។ មន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី បានប្រកាសចុះបញ្ជីក្បាលដីលេខ ០៩៨ មានផ្ទៃដីទំហំ ១៥,៩៦១៣ ហិកតា ក្បាលដីលេខ ០៩៩ មានផ្ទៃដីទំហំ ៣,៤៨៩០ ហិកតា ក្បាលដីលេខ ១០០ ទំហំ ០,៤៩៦២ ហិកតា ក្បាលដីលេខ ១០១ ទំហំ ៧,៩៨៦៧ ហិកតា និងក្បាលដីលេខ ១០២ ទំហំ ៣,៥១១៣ ហិកតា ស្ថិតនៅភូមិខ្មែង ឃុំប៉ូយ ស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី។
យោងតាមប្រភពព័ត៌មានពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ការចុះបញ្ជីនេះសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃកម្មសិទ្ធិសមូហភាពក្នុងការការពារសិទ្ធិដីធ្លីរបស់សហគមន៍។ ដីនេះនឹងត្រូវបានគ្រប់គ្រងដោយប្រធានសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង ដោយធានាថាការកាន់កាប់ត្រូវស្របតាមតម្លៃវប្បធម៌ និងសង្គមរបស់ប្រជាជនក្នុងតំបន់។
វឌ្ឍនភាពដ៏សំខាន់នេះមិនត្រឹមតែលើកកម្ពស់ការទទួលស្គាល់ស្របច្បាប់លើដីរបស់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏ទូលំទូលាយរបស់រដ្ឋាភិបាលចំពោះការគ្រប់គ្រងដីធ្លីប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងការគោរពសិទ្ធិជនជាតិដើមភាគតិចផងដែរ។ ដំណើរការចុះបញ្ជីដែលមានមូលដ្ឋានលើបច្ចេកទេសសុរិយោដី និងច្បាប់ភូមិបាល មានគោលបំណងផ្តល់សន្តិសុខ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍សម្រាប់សហគមន៍។
ការចុះបញ្ជីជោគជ័យនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង ចូលរួមក្នុងសកម្មភាពអភិវឌ្ឍន៍ ជំរុញស្ថិរភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់ពួកគេ ទន្ទឹមនឹងការអភិរក្សបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ដ៏សម្បូរបែបរបស់ពួកគេ។ សកម្មភាពនេះត្រូវបានសាទរថាជាជំហានវិជ្ជមានឆ្ពោះទៅរកការទទួលស្គាល់ និងគាំទ្រសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។