ការចងក្រងច្បាប់នឹងជំរុញសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CVEA)
ដើម្បីធានាថាអ្នកលក់ប្រើប្រាស់ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យដែលបានចុះបញ្ជីឲ្យវាយតម្លៃអចលនទ្រព្យរបស់ខ្លួនមុនពេលដែលពួកគេដាក់លក់វានៅលើទីផ្សារ សមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាបានអំពាវនាវដល់រដ្ឋាភិបាលឲ្យកំណត់វិធានគ្រប់គ្រងកិច្ចការជំនួញអចលនទ្រព្យទាំងអស់នៅក្នុងច្បាប់គ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យដែលនៅមិនទាន់អនុម័តនេះ។
ការផ្តួចផ្តើមនេះគួរឆ្លុះមើលគំរូរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក គួរត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីគ្រប់គ្រងការស្ទង់តម្លៃ និងការលោតឡើងនៃតម្លៃក្លែងក្លាយនៅក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យក្នុងស្រុក។ បើយោងតាមសមាគមអ្នកវាយតម្លៃនិងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យកម្ពុជា ការធានាឲ្យបាននូវស្ថិរភាពនិងសង្គតភាពក្នុងការកំណត់តម្លៃនឹងជួយពង្រឹងទីផ្សារតាមរយៈការកសាងទំនុកចិត្តក្នុងចំណោមវិនិយោគិនក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ។
លោក គីម ហ៊ាង ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាបានប្រាប់ Realestate.com ថា ជាទូទៅនៅពេលដែលម្ចាស់អចលនទ្រព្យព្យាយាមលក់អចលនទ្រព្យដោយខ្លួនឯង តម្លៃដែលគេចង់បានខ្ពស់ជាងតម្លៃជាក់ស្តែងក្នុងទីផ្សារ ៣០% ទៅ ៥០%។