លំនៅដ្ឋានម៉ាកយីហោប្រណីតកំពុងកើនឡើងនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក
យោងតាមរបាយការណ៍ថ្មីរបស់ក្រុមហ៊ុន Savills បានឲ្យដឹងថា គម្រោងលំនៅដ្ឋានជាច្រើន ដែលកំពុងត្រូវបានសាងសង់នៅទូទាំងពិភពលោក ២៧ភាគរយ ឥឡូវគឺស្ថិតនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
គម្រោងសាងសង់លំនៅដ្ឋានដែលត្រូវបានបញ្ចប់និងចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការចំនួន ១២០គម្រោង ត្រូវបានដាក់លក់នៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដោយប្រទេសថៃមាន ៦ភាគរយ នៃគម្រោងនៅទូទាំងពិភពលោកធ្វើឲ្យប្រទេសនេះក្លាយទៅជាទីផ្សារធំលំដាប់ទី៣ នៅលើពិភពលោក។ ទីក្រុងបាងកកគឺជាទីផ្សារធំបំផុតមួយរបស់ពិភពលោកសម្រាប់គម្រោងលំនៅដ្ឋានប្រណីតដែលមានម៉ាកយីហោល្បី ដែលមានយ៉ាងហោចណាស់មាន ១៥គម្រោង។
បច្ចុប្បន្ននេះ ម្ចាស់សណ្ឋាគារមានចំនួន ៨៥ភាគរយ នៃគម្រោងដែលមានម៉ាកយីហោ ក៏ប៉ុន្តែសណ្ឋាគារដែលមិនមានស្លាកយីហោកំពុងតាមពីក្រោយ។ ប្រទេឥណ្ឌូនេស៊ីរំពឹងថានឹងក្លាយជាប្រទេសដែលមានការផ្គត់ផ្គង់គម្រោងលំនៅដ្ឋានម៉ាកយីហោប្រណីតក្រៅពីសហរដ្ឋអាមេរិក ខណៈតម្រូវការរបស់ទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើនលើកិត្យានុភាពម៉ាកយីហោមានការកើនឡើង។
«លំនៅដ្ឋានម៉ាកយីហោប្រណីតអាចផ្ដល់ដំណោះស្រាយដល់អ្នករស់នៅនៅក្នុងទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើន ដែលជាការរួមបញ្ចូលគ្នានៅក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យជាមួយគម្រោងលំនៅដ្ឋានដែលមិនមានលក្ខណៈពេញលេញ។ ដែលគម្រោងទាំងនេះ បានផ្តល់នូវភាពកក់ក្តៅ សន្តិសុខ និងនិងលក្ខណៈគ្រួសារក្នុងការរស់នៅ» នេះបើតាមការកត់សម្គាល់របស់ Savills នៅក្នុងរបាយការណ៍របស់ខ្លួន។