ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បានចុះហត្ថលេខាលើភាពជាដៃគូដែលមានតម្លៃ ២៥០លានដុល្លារ ជាមួយ ក្រុមហ៊ុន Arm Holdings ដែលមានមូលដ្ឋាននៅចក្រភពអង់គ្លេស ក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀង ផ្តល់ឱ្យប្រទេស អាស៊ីអាគ្នេយ៍មួយនេះ ទទួលបានកម្មសិទ្ធិបញ្ញាកម្រិតខ្ពស់របស់ក្រុមហ៊ុនអាម (Arm ដែលក្រុមហ៊ុនលំដាប់ខ្ពស់ផ្នែកស៊ីមីកុងដាក់ទ័រ) ជាមួយនឹងគោលបំណងផ្លាស់ប្តូរពីសេដ្ឋកិច្ចផ្អែកលើ ការផលិតផល ទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលរចនា និងការបង្កើតថ្មីដែលមានតម្លៃខ្ពស់នៅក្នុងខ្សែច្រវាក់ ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបន្ទះឈីបសកលលោក នេះបើយោងតាមសេចក្តីរាយការណ៍ដោយ TechHQ នៅថ្ងៃទី ១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥។
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះត្រូវបានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី ៥ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ នៅទីក្រុង Kuala Lumpur ដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រី Anwar Ibrahim និងនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Arm លោក Rene Haas។
ការបោះជំហានថ្មីលើវិស័យបន្ទះឈីបនេះ  គឺជាចំណុចរបត់ដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងមហិច្ឆតា របស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីក្នុងការក្លាយជាអ្នកដឹកនាំក្នុងតំបន់ លើវិស័យរចនាបន្ទះឈីប AI ដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
នៅក្រោមលក្ខខណ្ឌនៃកិច្ចព្រមព្រៀងរយៈពេលមួយទសវត្សរ៍នេះ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី នឹងផ្តល់អាជ្ញាប័ណ្ណ ប្រព័ន្ធរងកុំព្យូទ័រ (CSS) ចំនួនប្រាំពីរពីក្រុមហ៊ុន Arm ដែលជាប្លង់ស្ថាបត្យកម្មដ៏សំខាន់ សម្រាប់បង្កើត ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការរចនា semiconductor ទំនើប។ អាជ្ញាប័ណ្ណ CSS នីមួយៗមានលំហូរប្រាក់ចំណូល ដ៏មានសក្តានុពលរហូតដល់ ៣០ ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ ប្រសិនបើក្រុមហ៊ុនម៉ាឡេស៊ី អាចធ្វើពាណិជ្ជកម្មដោយជោគជ័យបាន។
ការផ្លាស់ប្តូរនេះ ធ្វើឱ្យម៉ាឡេស៊ីមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែករបស់ខ្លួនលើបច្ចេកវិទ្យា បរទេសប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែដើម្បីលើកកម្ពស់ជំហររបស់ខ្លួននៅក្នុងវិស័យបច្ចេកថ្មី ដែលគេរំពឹងថា នឹងមានតម្លៃឈានដល់ ១ ពាន់ពាន់លានដុល្លារនៅទូទាំងពិភពលោកនៅឆ្នាំ ២០៣០។
ការិយាល័យប្រចាំតំបន់អាស៊ានដំបូងរបស់ក្រុមហ៊ុន Arm ដែលបើកនៅទីក្រុងគូឡាឡាំពួ នឹងមានមុខងារត្រួតពិនិត្យប្រតិបត្តិការនៅទូទាំងអាស៊ីអាគ្នេយ៍ អូស្ត្រាលី និងនូវែលសេឡង់ ដោយគូសបញ្ជាក់អំពីជម្រៅនិងចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន។
ចំណុចស្នូលរបស់ម៉ាឡេស៊ីចំពោះ IP របស់ semiconductor កម្រិតខ្ពស់ បង្ហាញពីការចាកចេញពីតួនាទី ប្រពៃណីរបស់ខ្លួន ចាប់តាំងពីទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ១៩៧០ ដែលធ្លាប់តែធ្វើជាអ្នកដំឡើងបន្ទះឈីប ការធ្វើតេស្ត និងការវេចខ្ចប់សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាយក្សដូចជាក្រុមហ៊ុន Intel និង HP ។
យោងតាមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច Rafizi Ramli ការរចនានិងកម្មសិទ្ធិបញ្ញាមានច្រើនជាង ៦០% នៃតម្លៃនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ semiconductor ។ លោក Ramli បាន​ប្រកាស​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​ថ្មីៗ​នេះ​ថា​៖ «យើង​មិន​ចង់​បាន​រោងចក្រ​ទៀត​ទេ យើង​ចង់​បាន IPs [កម្មសិទ្ធិ​បញ្ញា]ផ្ទាល់តែម្តង»
យុទ្ធសាស្ត្រទូលំទូលាយរបស់រដ្ឋាភិបាលរួមមានការផ្តល់អាទិភាពដល់ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក ទាមទារការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា និងការធ្វើមូលដ្ឋានីយកម្ម ដើម្បីធានាថាកិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ សេដ្ឋកិច្ចម៉ាឡេស៊ី បានកាន់តែទូលំទូលាយ។
នាយករដ្ឋមន្ត្រី អាន់វ៉ា អ៊ីប្រាហ៊ីម បានពណ៌នាអំពីភាពជាដៃគូថាជាការចាប់ផ្តើមនៃ “រលក semiconductor ទីពីរ” និង “ផែនការបច្ចេកវិទ្យាដែលមានមហិច្ឆតាបំផុតមួយដែលម៉ាឡេស៊ី មិនធ្លាប់បានឃើញ” ។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី Anwar បានអំពាវនាវឱ្យសាកលវិទ្យាល័យ និងស្ថាប័នសិក្សារបស់ម៉ាឡេស៊ី ដាក់របាយការណ៍វឌ្ឍនភាពប្រចាំខែក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Arm និងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាក្នុងស្រុក ដោយពង្រឹងការអប់រំជាសសរស្តម្ភដ៏សំខាន់សម្រាប់ភាពជោគជ័យនៃផែនការនេះ។ គោលដៅនៃផែនការនេះ គឺ ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញផ្នែក semiconductor ឱ្យបាន ១0,000 នាក់ ដើម្បីផ្តល់ថាមពលដល់អនាគតនៃការរចនាបន្ទះឈីបរបស់ប្រទេស៕