១ឆ្នាំ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានថ្មីជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍជាង $១.៧ពាន់លាន កើន២%
ក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានសម្បទានថ្មីជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍនានាសរុបចំនួន ១.៧៩៥ លានដុល្លារ កើនឡើង ២% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។​ ទំហំនៃកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានសម្បទានថ្មីនេះ ស្មើនឹង ៨១% នៃពិតានដែលច្បាប់បានអនុញ្ញាត។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ស្ថិតិបំណុលសាធារណកម្ពុជា​ចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី១១​ ខែមីនា។ របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញថា  កិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានសម្បទានថ្មី ក្នុងក្របខ័ណ្ឌទ្វេភាគី មាន ៣៩% និងក្របខ័ណ្ឌពហុភាគី ៦១%។ ក្នុងត្រីមាសទី៤ រាជរដ្ឋាភិបាលបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានសម្បទានថ្មីជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍនានាសរុបចំនួន ៧៦៣លានដុល្លារ ក្នុងត្រីមាសទី៤ ឆ្នាំ២០២៤។ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ លើកឡើងថា​ ឥណទានទាំងនេះ សុទ្ធសឹងជាឥណទានមានកម្រិតសម្បទានខ្ពស់ ដោយមានធាតុអំណោយជាមធ្យមប្រមាណ ៤៥%។ ក្រសួងសង្កត់ធ្ងន់ថា គោលដៅនៃការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានថ្មីទាំងនេះ​គឺសម្រាប់បំពេញតម្រូវការហិរញ្ញប្បទានក្នុងវិស័យអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល សំដៅរួមចំណែកទ្រទ្រង់ចីរភាពនៃកំណើនរយៈពេលវែង និងបង្កើនផលិតភាព សេដ្ឋកិច្ច ឬផលិតភាពផលិតកម្ម។​ បើតាមរបាយការណ៍ខាងលើ គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២៤ សន្និបំណុលសាធារណរបស់កម្ពុជា ដោយគិតទាំងបំណុលមរតក បានកើនដល់ចំនួន ១២,០៣ ពាន់លានដុល្លារ​ ដែលជាកម្រិតរក្សានូវចីរភាព និងហានិភ័យកម្រិតទាប។​ តម្លៃបច្ចុប្បន្ននៃបំណុលសាធារណៈក្រៅប្រទេស ស្នើនឹង១៩ភាគរយ ធៀបនឹង ផសស ដែលជាកម្រិតទាបជាង អនុបាតគោល ៤០%។​ - […]
ជប៉ុនជួយកម្ពុជាជាង $២៤ម៉ឺន ដំឡើងប្រព័ន្ធទឹកស្អាតនៅឃុំកំពង់ឃ្លាំង ខេត្តសៀមរាប
នៅក្នុងវិធានការដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាត រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានផ្តល់មូលនិធិជាង ២៤៣.៤៥០ដុល្លារ ជួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនៅក្នុងឃុំកំពង់ឃ្លាំង ខេត្តសៀមរាប ប្រទេសកម្ពុជា។ ជំនួយលើនេះ ស្ថិតក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងជំនួយឥតសំណងរបស់គូសាណូណិសម្រាប់គម្រោងទ្រង់ទ្រាយតូច​សន្តិសុខម​នុស្ស​ជាតិរបស់ប្រទេសជប៉ុន។ គួរបញ្ជាក់ថា សមាគមទឹកស្អាតជនបទកម្ពុជា គឺជាអ្នកទទួលជំនួយនេះ សម្រាប់យកទៅដំឡើងប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកនៅតាមភូមិចំនួនពីរក្នុងឃុំកំពង់ឃ្លាំង ស្ថិតក្នុងខេត្តសៀមរាប។ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ជា​ផ្លូវ​ការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២១ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុង​ពិធី​ចុះ​ហត្ថលេខា​ដែល​មាន​ការ​ចូល​រួម​ដោយ​ឯកឧត្តម Uino Atsushi ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម Uino Atsushi ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃគម្រោងនេះ ដោយបញ្ជាក់ថា ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ២,៣០០នាក់ នៅក្នុងតំបន់នេះ នឹងទទួលបានទឹកស្អាតក្នុងតម្លៃសមរម្យ និងអនាម័យគ្រប់គ្រាន់។ ឯកឧត្តមបានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមថា ការកែលម្អទាំងនេះនឹងលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពរបស់សហគមន៍មូលដ្ឋានយ៉ាងសំខាន់។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩១ ប្រទេសជប៉ុនបានប្តេជ្ញាផ្តល់ជំនួយ Kusanoni ដើម្បីជួយសម្រួលដល់គម្រោងសន្តិសុខមនុស្សជាតិខ្នាតតូចនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដោយផ្តល់ជំនួយដោយផ្ទាល់ដល់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលក្នុងការប្រតិបត្តិគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗជាច្រើនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម។ ក្នុងរយៈពេលបីទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ ស្ថានទូតជប៉ុនបានជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈការរួមចំណែកដល់គម្រោងជិត ៧០០គម្រោង។ ការផ្តល់មូលនិធិនាពេលថ្មីៗនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏ទូលំទូលាយរបស់ប្រទេសជប៉ុន ក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ដោយបញ្ជាក់សារជាថ្មីអំពីភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។ - Video Advertisement -