ម៉ាឡេស៊ីកំពុង​ពង្រឹង​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ ចំពេល​មាន​ភាព​មិន​ប្រាកដប្រជា​ជា​សកល
រដ្ឋាភិបាលម៉ាឡេស៊ី កំពុងចាត់វិធានការយ៉ាងសកម្មក្នុងការជំរុញទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់អាស៊ាន សំដៅដល់ការលើកកម្ពស់ពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ស្ថិរភាព និងកំណើនក្នុងតំបន់។
នេះបើយោងតាមប្រសាសន៍របស់ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសម៉ាឡេស៊ីលោក Datuk Seri Mohamad Hasan លើគេហទំព័រ theinvestor កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោក Mohamad បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្មជាមួយដៃគូអន្តរជាតិបែបប្រពៃណី ជាពិសេសក្នុងការប្រឈមមុខនឹងភាពមិនប្រាកដប្រជាជាសកលដែលកំពុងកើនឡើង។
ថ្វីបើឱកាសដែលបង្ហាញដោយសក្តានុពលរបស់អាស៊ានក៏ដោយ ពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នៅតែមានកម្រិតទាបគួរឱ្យព្រួយបារម្ភ ដែលតិចជាង ២៥% នៃពាណិជ្ជកម្មសរុបក្នុងចំណោមរដ្ឋជាសមាជិក។ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទាំងនេះ ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​ក្របខណ្ឌ​ថ្មី​មួយ​ដែល​រៀបចំឡើង​ដើម្បី​ជំរុញ និង​លើកកម្ពស់​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​អាស៊ាន​។
លោក Mohamad បានលើកឡើងថា “ការពង្រឹងក្របខ័ណ្ឌសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើងគឺជារឿងចាំបាច់បំផុត” ។ «យើង​ត្រូវ​ការ​លើក​កម្ពស់​ជំហរ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​អាស៊ាន​ឲ្យ​ត្រូវ​គ្នា​នឹង​ឥទ្ធិពល​នយោបាយ​របស់​ខ្លួន ជា​ពិសេស​តាម​រយៈ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ដូច​ជា​ចក្ខុវិស័យ​អាស៊ាន​ឆ្នាំ ២០៤៥»។
លោករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ត ដោយគូសបញ្ជាក់ថា សូម្បីតែការកើនឡើងតិចតួចនៃពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់ស្ថិតក្នុងចន្លោះពី ៣០% ទៅ ៤០% អាចនឹងបង្កើនសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងសំខាន់នៅទូទាំងតំបន់។
ក្រៅ​ពី​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុងតំបន់​អាស៊ាន ម៉ាឡេស៊ី​ក៏​កំពុង​ស្វែង​រក​ការ​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ទីផ្សារ​ផង​ដែរ។ លោក Mohamad បានលើកឡើងអំពីការចូលរួមរបស់ប្រទេសនៅក្នុងតំបន់ BRICS និងបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការជំរុញឱ្យមានត្រីភាគីជាយុទ្ធសាស្ត្ររវាងអាស៊ាន ក្រុមប្រឹក្សាសហប្រតិបត្តិការឈូងសមុទ្រ (GCC) និងប្រទេសចិនផងដែរ។
លោកបានកត់សម្គាល់ទៀតថា “ភាពជាដៃគូនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ សម្រាប់ប្រទេសនៅឈូងសមុទ្រដែលមានអំណាចទិញខ្លាំង ខណៈប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានក៏មានកម្លាំងពលកម្មច្រើន និងធនធានធម្មជាតិដ៏សម្បូរបែប រួមជាមួយនឹងទីផ្សារដ៏ធំរបស់ប្រទេសចិន វាជាអត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់បណ្តាប្រទេសអាស៊ាន ជាពិសេសម៉ាឡេស៊ីតែម្តង” ។
នៅពេលដែលម៉ាឡេស៊ីជំរុញឱ្យមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់កាន់តែខ្លាំង សក្ដានុពលសម្រាប់ការពង្រឹងពាណិជ្ជកម្ម និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់អាស៊ាននឹងមានភាពច្បាស់លាស់ ដោយដាក់ទីតាំងតំបន់នេះ ដើម្បីស្វែងរកយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារពិភពលោកឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។