គម្រោងផ្លូវដែកតាមឆ្នេរសមុទ្រខាងកើតម៉ាឡេស៊ីនឹងបន្តដំណើរការបន្ទាប់ពីតម្លៃត្រូវបានកាត់បន្ថយ
បន្ទាប់ពីបានលុបចោលគម្រោងផ្លូវដែកតាមឆ្នេរសមុទ្រខាងកើតដែលឧបត្ថម្ភដោយប្រទេសចិនកាលពីខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០១៩ ដោយសារការព្រួយបារម្ភអំពីតម្លៃដ៏ច្រើននេះ រដ្ឋាភិបាលម៉ាឡេស៊ីបានប្រកាសដំណើរការចាប់ផ្តើមឡើងវិញបន្ទាប់ពីការចំណាយត្រូវបានកាត់បន្ថយចំនួន ៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
យោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍ពីការិយាល័យនាយករដ្ឋមន្ត្រីលោក Mahathir Mohamad កាលពីពាក់កណ្តាលខែមេសាបានឲ្យដឹងថា ដំណាក់កាលចំនួនពីរនៃផ្លូវរថភ្លើងប្រវែង ៦៨៨ គីឡូម៉ែត្រនេះ នឹងត្រូវចំណាយអស់ប្រមាណ ១០,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ជាជាងការប៉ាន់ស្មានលើកដំបូងដែលនឹងត្រូវចំណាយ ១៥, ៩ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
បន្ទាប់ពីដំណើរការត្រូវបានផ្អាកនៅខែកក្កដាឆ្នាំ ២០១៨ ការចរចារយៈពេលវែងបានឈាន ដល់ការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងថ្មីមួយ ដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខាជាមួយក្រុមហ៊ុនម៉ៅការ
សាងសង់ China Communications Construction Company។ យោងតាមសេចក្តីថ្លែង ការណ៍របស់រដ្ឋាភិបាល គោលដៅនៃកិច្ចព្រមព្រៀងថ្មីនេះ គឺដើម្បី«ផ្តល់ផលប្រយោជន៍ពិត ប្រាកដដល់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី និងសម្រាលបន្ទុកទៅលើស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេស» ។