វិស័យសំណង់នឹងកើនត្រឹម ៣%ប៉ុណ្ណោះ ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ដោយផ្អែកលើហេតុផល ២នេះ
នៅក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២  គម្រោងសំណង់ដែលទទួលបានការអនុម័តមានសរុប ១០០១ គម្រោង ដែលធ្លាក់ចុះ ៦,១% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២១។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចេញផ្សាយថ្មីៗនេះ របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច។
ការធ្លាក់ចុះនេះ កើតមានស្ទើរគ្រប់ប្រភេទសំណង់ រួមមាន សំណង់សាធារណៈ សំណង់លំនៅឋាន ភូមិគ្រឹះ សំណង់ពាណិជ្ជកម្ម សំណង់ឧស្សាហកម្ម និងសំណងស់ទេសចរណ៍។
យ៉ាងណាក្ដី តាមការព្យាករក្នុងរបាយការណ៍នេះ បានរំពឹងថាវិស័យសំណង់អាចនឹងងើបឡើងវិញ ក្នុងអត្រា ៣% ប៉ុណ្ណោះ ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ នេះ។
កំណើននៃការងើបឡើងវិញដ៏តិចតួចនេះ គឺដោយសារតែឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានពីសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក និងការមិនទាន់ត្រឡប់មកវិញនៃវិនិយោគិនធំៗពីបរទស។
តែទោះជាយ៉ាងណា វិស័យសំណង់ក៏នៅតែមានសក្ដានុពល សឱ្យឃើញតាមរយៈ កំណើនឥណទានផ្ដល់ឱ្យវិស័យនេះ និងគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាលនៃការជួយបញ្ចៀស និងអន្តរាគមន៍លើហានិភ័យផ្សេងៗ។ (អានបន្ថែម)​
ទាក់ទិននឹងគោលនយោបាយក្នុងវិស័យសំណង់នេះដែរ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ កាលពីថ្មីៗនេះ បានកែប្រែខ្លឹមសារមួយចំនួន នៃបែបបទក្នុងការផ្ដល់លិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ ដើម្បីសម្រួលដល់នីតិវីធីស្នើសុំលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់។ (អានបន្ថែម)​
គួរបញ្ជាក់ថា​ បើយោងតាមរបាយការណ៍ដដែល សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារំពឹងថានឹងកើតឡើង ៥,៦%  ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ បើទោះបីជាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកំពុងប្រឈមបញ្ហាក្ដី។
ការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចលោក គឺបណ្ដាលមកពី ការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចចិន ការរឹតបន្ដឹងគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុរបស់អាមេរិក ការអូសបន្លាយនៃសង្រ្គាមរុស្សីអ៊ុយក្រែន ការលេចឡើងនៃមេរោគកូវីដបំប្លែងថ្មី តម្លៃប្រេងឡើងខ្ពស់ និងអតិផរណា ជាដើម។