នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំដ៏មានសារៈសំខាន់មួយដែលបានរៀបចំឡើងនៅទីស្តីការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំលើកទី៨ នៃគណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ដើម្បីពិភាក្សាយ៉ាងស៊ីជម្រៅលើគំនិតផ្ដួចផ្ដើមឌីជីថលសំខាន់ៗ។ កិច្ចពិភាក្សានេះមានគោលដៅចម្បងក្នុងការលើកកម្ពស់អភិបាលកិច្ច និងការផ្ដល់សេវាសាធារណៈនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប។ កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីអនុប្រធានគណៈកម្មាធិការ សមាជិកបង្គោល និងមន្ត្រីរាជការមកពីបណ្ដាក្រសួង ស្ថាប័ននានាសរុបប្រមាណ ១១០រូប ដែលបានរួមគ្នាបង្កើតនូវបរិយាកាសកិច្ចសហការផ្តោតលើការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់បម្រើសេវាសាធារណៈ។
នៅក្នុងរបៀបវារៈដ៏សំខាន់នៃកិច្ចប្រជុំនេះ សមាជិកទាំងអស់បានពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តវេទិកា VERIFY.GOV.KH ដែលជាគម្រោងដ៏លេចធ្លោមួយក្នុងគោលបំណងសម្រួលដល់សេវាឌីជីថលនៅតាមស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល។ អង្គប្រជុំបានវាយតម្លៃលើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន និងស្វែងរកលទ្ធភាពក្នុងការពង្រីកការប្រើប្រាស់ឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ តាមរយៈកិច្ចសហការជាមួយប្រទេសដៃគូ ដើម្បីបង្កើនតម្លាភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃប្រតិបត្តិការការងាររបស់រដ្ឋាភិបាល។ បន្ថែមពីលើវេទិកាបញ្ជាក់ភាពត្រឹមត្រូវនេះ គណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលក៏បានពិនិត្យលើសេចក្ដីព្រាងគោលនយោបាយអភិបាលកិច្ចទិន្នន័យ ដែលជាក្របខ័ណ្ឌការងារសម្រាប់គ្រប់គ្រង និងប្រើប្រាស់ទិន្នន័យក្នុងវិស័យសាធារណៈប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ។ គោលនយោបាយនេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងជួយពង្រឹងជំនឿទុកចិត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមកលើប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងរបស់រដ្ឋាភិបាល ស្របពេលដែលធានាបាននូវកិច្ចការពារទិន្នន័យ និងសិទ្ធិឯកជនភាពយ៉ាងហ្មត់ចត់។
ក្រៅពីការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ កិច្ចប្រជុំក៏បានលើកយកសេចក្ដីព្រាងគោលនយោបាយ Cloud First មកពិភាក្សាផងដែរ។ ទិសដៅយុទ្ធសាស្ត្រនេះជំរុញឱ្យមានការប្រើប្រាស់ដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យា Cloud នៅក្នុងប្រតិបត្តិការរបស់រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីកាត់បន្ថយចំណាយ បង្កើនភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានព័ត៌មាន និងជំរុញការច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ។ គណៈកម្មាធិការបានទទួលស្គាល់ថា ការទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យា Cloud គឺជាកត្តាំបាច់សម្រាប់ការធ្វើទំនើបកម្មសេវាសាធារណៈ និងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារឱ្យកាន់តែប្រសើរ។ ជាមួយគ្នានេះ សេចក្ដីព្រាងយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្ដីពីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ក៏ជាចំណុចសំខាន់មួយដែលត្រូវបានពិនិត្យ ដើម្បីត្រៀមលក្ខណៈឱ្យកម្ពុជាស្ថិតនៅជួរមុខនៃការបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យា AI ទៅក្នុងអភិបាលកិច្ច។ យុទ្ធសាស្ត្រនេះនឹងបើកផ្លូវសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍដំណោះស្រាយដែលផ្អែកលើ AI ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមក្នុងសង្គម និងពង្រឹងដំណើរការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាល។
នៅក្នុងប្រសាសន៍បើកកិច្ចប្រជុំ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃគំនិតផ្ដួចផ្ដើមទាំងនេះ ដោយលើកឡើងពីតួនាទីរបស់គណៈកម្មាធិការក្នុងការដឹកនាំកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកអនាគតឌីជីថលដែលមានការតភ្ជាប់គ្នាយ៉ាងស្អិតរមួត។ កិច្ចប្រជុំនេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាបន្ន ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប។ ក្នុងខណៈពេលដែលកិច្ចពិភាក្សាកំពុងបន្ត គណៈកម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលនៅតែបន្តផ្តោតលើការជំរុញកិច្ចសហការរវាងវិស័យនានារបស់រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីធានាថាការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យានឹងប្រែទៅជាសមិទ្ធផលជាក់ស្តែងក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការផ្តល់សេវាសាធារណៈជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
ថ្មីៗនេះ តាមរយៈក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីកម្ម និងសំណង់ ក៏បានដាក់បញ្ចូល verify.gov.kh ចូលទៅក្នុងប័ណ្ណសម្គាល់កម្មសិទ្ធិគំរូថ្មីផងដែរ (អានបន្ថែម) និងតាមបណ្តាក្រសួងស្ថាប័នផ្សេងៗទៀតក៏កំពុងតែបញ្ចូល សម្រាប់ការផ្ទៀងផ្ទាត់ឯកសារឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធិភាព និងឆាប់រហ័សជូនអ្នកប្រើប្រាស់ជាសាធារណៈ។ (អានបន្ថែម)