ក្រសួងបរិស្ថាន៖ មានសំរាមជាង ៦៤% ប៉ុណ្ណោះ ត្រូវបានយកទៅចាក់នៅទីលានចាក់សំរាម
ក្នុងចំណោមសំណល់សំរាម១០០%នៅកម្ពុជា គឺមានតែសំណល់ប្រមាណជាង ៦៤%ប៉ុណ្ណោះ ដែលត្រូវប្រមូលទៅ​ចា​ក់​នៅ​ទីលាន ក្រៅពីនោះសំរាម ៣៥%ទៀត ត្រូវបានពលរដ្ឋបោះចូលប្រភពទឹក ដុតចោល និងបោះចោល​ពាស​វាល​ពា​សកាល ជាហេតុបង្កផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន។
ឯកឧត្តមបានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយ:ពេលមួយឆ្នាំ កម្ពុជាបង្កើតសំរាមបានជាង ៤លានតោន ដែលមាន​អត្រា​​​កើនឡើងពី ១០ ទៅ ១៥ភាគរយ ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។
ឯកឧត្តមបន្ថែម ក្នុងនោះសំណល់ភាគច្រើនជាសំណល់សរីរាង្គ ៦០ភាគរយ ប្លាស្ទិក​ប្រមាណ​ជា​ ២០ភាគរយ និង​សំណល់ទូទៅ ១០ភាគរយ។
នៅក្នុងការទុកដាក់សំរាមនេះ ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នក្រសួងបរិស្ថាន និងដៃគូ​កំពុង​សិក្សា​អំពី​បច្ចេកទេស ដែលមានជំនួយពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី និងធនាគារពិភពលោក ដើម្បីពិនិត្យ​លើលទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​រៀប​ចំទីតាំងចាក់សំរាម ដែលមានអនាម័យ និងមានបច្ចេកទេសទំនើប។
ទន្ទឹមនឹងនេះផងដែរ ក្រសួងបរិស្ថាន កំពុងរៀបចំគោលនយោបាយគ្រប់គ្រងសំរាមធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការទុកដាក់​សំរា​ម​​​​​ឱ្យ​​មានប្រសិទ្ធភាព ហើយក្រសួងក៏មានវិធានការចម្រុះថ្មី ក្នុងការរៀបចំសំរាមដោយប្រើយុទ្ធសាស្រ្តកែច្នៃ ទាញ​​យកថាមពល ប្រព្រឹត្តិកម្ម និងទុកដាក់សំរាមឲ្យបានត្រឹមត្រូវ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការងារទុកដាក់សំរាមនេះផងដែរ បើតាមលោក នូ សុវណ្ណ នា​យ​ក​ប្រ​តិបត្តិរបស់អង្គការ​សំអាត​ទន្លេ​សមុ​ទ្រ​ ​បានឱ្យដឹងថា រយៈពេល ០៧ខែ ឆ្នាំ២០២២ អង្គការសំអាតទន្លេសមុទ្រ បាន​ប្រមូល​សំរាម​ជាង ១៥០តោន​ពី​ក្នុង​ទន្លេ​ក្នុងភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បី​ជួយ​លើ​កកម្ពស់ធនធានធម្មជាតិ ជីវចម្រុះ​នៅ​ក្នុងទន្លេ។ (អានបន្ថែម)