ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងក្រសួងមហាផ្ទៃ បានសម្រេចផ្តល់សិទ្ធិជូនមេឃុំ ចៅសង្កាត់ គឺជាអ្នកបញ្ជាក់លិខិតសញ្ញាផ្សេងៗ ចំពោះដីធ្លីដែលមិនទាន់ចុះបញ្ជី ដោយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ និងទទួលខុសត្រូវលើអត្តសញ្ញាណអចលនវត្ថុ ដែលជាកម្មវត្ថុនៃលិខិតកិច្ចសន្យា និងអត្តសញ្ញាណ គូភាគីនៃកិច្ចសន្យា។ នេះបើតាមប្រកាសអន្តរក្រសួងលេខ ០៤៦ ប្រក/ដនស/មផ ចុះថ្ងៃទី៣១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥។
បន្ថែមពីនេះ ប្រកាសអន្តរក្រសួងនេះ បានសម្រេចប្រគល់អំណាចជូនមន្ត្រីសុរិយោដីនៃមន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដីរាជធានី ខេត្ត ឬមន្ត្រី សុរិយោដីនៃការិយាល័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងភូមិបាលនៃរដ្ឋបាល​ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ គឺជាអ្នកបញ្ជាក់លើលិខិតសញ្ញាផ្សេងៗ ចំពោះដីធ្លីដែលបានចុះបញ្ជីរួច ដូចជាលិខិតលក់ផ្តាច់ លិខិតអំណោយផ្តាច់ កិច្ចសន្យាបង្កើតសិទ្ធិលើការបញ្ចាំ កិច្ចសន្យាបង្កើតហ៊ីប៉ូតែក។
មួយវិញទៀត មន្ត្រីសុរិយោដីនៃមន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដីរាជធានី ខេត្ត ឬមន្ត្រី សុរិយោដីនៃការិយាល័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងភូមិបាលនៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ អាចធ្វើការបញ្ជាក់លើកិច្ចសន្យាបង្កើតសិទ្ធិជួលអចិន្ត្រៃយ៍ សេវភាព ឬផលុបភោគបាន ប្រសិនគូភាគីព្រមព្រៀងគ្នា ធ្វើជាលិខិតបញ្ជាក់ក្រោមទម្រង់ជាលិខិតយថាភូត។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងជួយជំរុញឱ្យកាន់តែមានតម្លាភាព និងប្រសិទ្ធភាពក្នុងការដោះស្រាយដីធ្លី ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ទាំងម្ចាស់ដី និងអ្នកទិញនៅពេលអនាគត។
ចំណាត់ការនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងដីធ្លី និងធានាឱ្យមានលទ្ធភាពទទួលបានធនធានដីធ្លីកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់។ ដោយសារប្រធានមូលដ្ឋានទទួលបានអំណាចទាំងនេះ គេរំពឹងថាដំណើរការទាំងមូលនៃការចុះបញ្ជី និងផ្ទេរកម្មសិទ្ធិដីធ្លីនឹងកាន់តែងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងងាយស្រួលប្រើប្រាស់។