ទិន្នន័យបឋមនៃការប្រើប្រាស់ដីឆ្នាំ២០២២ ត្រូវបានសិក្សាលម្អិតពីផ្ទៃដីទាំងអស់របស់កម្ពុជាដោយចែកចេញជា ២១​ ប្រភេទ។
នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានក្នុង​សិក្ខាសាលាស្តីពីការផ្សព្វផ្សាយ​ទិន្ន​ន័យ និង​ផែន​​ទី​​នៃការប្រើប្រាស់ដីធ្លីឆ្នាំ២០២២ កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានឱ្យដឹងថា ផ្ទៃដីទាំង ២១ប្រភេទ រួមមាន ផ្ទៃដីដំណាំស្រូវ ដំណាំកៅស៊ូ ដំណាំស្វាយចន្ទី ការ​បែងចែកប្រភេទព្រៃ និងដីដំណាំ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សាលើទិន្នន័យនៃការប្រើប្រាស់ដីនេះ ​គឺដើម្បីដឹងឱ្យ​បាន​ច្បាស់លា​ស់​ពីក​ម្រិតនៃការប្រើប្រាស់ដី​នៅកម្ពុជា ដែលនឹងមានសារៈប្រយោ​ជន៍លើការរៀបចំផែនការ​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​​នានា​។
ទិន្នន័យបឋមនៃការប្រើប្រាស់ដីឆ្នាំ២០២២ នេះ បានផ្តល់ជាព័ត៌មានផ្ទៃដីលម្អិតជាងមុន តាមរយៈការប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បីបង្ហាញពីកម្រិតនៃការប្រើប្រាស់ដីទូទាំងប្រទេស រាប់ចាប់ពី ការកំណត់ប្រភេទដំណាំ កម្រាស់ព្រៃ រហូតដល់ការគណនាទំហំផ្លូវផងដែរ។
ទិន្នន័យនេះ នឹងជួយ​ដល់​​អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក្នុងការធ្វើការតាមដាន និងធ្វើការសម្រេចចិត្ត ជា​ពិសេ​សពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ច​ការនគរូបនីយកម្ម សាធារណៈ​ការនិងដឹកជញ្ជូន និងជាពិសេសជួយគាំ​ទ្រដល់​យុទ្ធសា​ស្ត្រ​អភិវ​ឌ្ឍជាតិ និង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​​កម្ពុជាផងដែរ។