អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីស្នើឱ្យម្ចាស់ដីសម្បទាននានា ឱ្យធ្វើផ្លូវ ឬរបងព័ទ្ធជុំវិញដី ដើម្បីបញ្ចៀសបញ្ហា
អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី បានជំរុញឱ្យបណ្តាក្រុមហ៊ុនឯកជន ឬម្ចាស់ដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចទាំងអស់ ត្រូវធ្វើផ្លូវ ឬរបងព័ទ្ធជុំវិញដីឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីការពារ និងបញ្ចៀសបញ្ហាការទន្រ្ទានដីខុសច្បាប់។
ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្ត ស្វាយ សំអ៊ាង មានប្រសាសន៍ដូច្នេះ ក្នុងកិច្ចចុះត្រួតពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពការដោះស្រាយបញ្ហាឱ្យក្រុមហ៊ុនផេស៊ីហ្វិកយ៉ញស្តុក ខមភេនី លីមីធីត កាលពីថ្ងៃទី ០៩ ខែឧសភា កន្លងមកនេះ។
ឯកឧត្តម បានឱ្យដឹងថា៖ «ការធ្វើរបង ឬធ្វើផ្លូវព័ទ្ធជុំវិញដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងវិនិយោគ គឺចាំបាច់ណាស់ ពោលគឺដើម្បីចៀសវាងការចូលកាប់ទន្រ្ទានយកដីធ្វើជាកម្មសិទ្ធិរបស់បុគ្គលមួយចំនួន ហើយចាំឱ្យរដ្ឋមកជួយដោះស្រាយតាមក្រោយ»។
ឯកឧត្តម បានឱ្យដឹងទៀតថា ក្រៅពីការធ្វើរបង ម្ចាស់ដីទាំងអស់ក៏ត្រូវគោរពគោលការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បើមិនដូច្នោះ រដ្ឋាភិបាលនឹងមិនទទួលខុសត្រូវលើបញ្ហាដែលកើតមាននោះទេ។
ក្នុងឱកាសនេះ ឯកឧត្តម ស្វាយ សំអ៊ាង ក៏បានណែនាំដល់សមត្ថកិច្ច និងអាជ្ញាធរដែនដីឱ្យសហការគ្នា ពង្រឹងការទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងរដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីបច្ចុប្បន្ន ក៏កំពុងតែធ្វើការយ៉ាងសកម្មបញ្ចប់ការរៀបចំផែនការប្រើប្រាស់ដីនៅខេត្តមណ្ឌលគិរីនេះផងដែរ។ (អានបន្ថែម)