ត្រឹមឆ្នាំ ២០២១ កម្ពុជាមានអគារខ្ពស់ៗសរុបជាង ២៣០០អគារ សឱ្យឃើញពីសន្ទុះអភិវឌ្ឍដ៏ខ្លាំងក្លា
ក្នុងឆ្នាំ២០២១ នៅកម្ពុជា មានគម្រោងអគារខ្ពស់ៗចាប់ពី៥ជាន់ឡើងទៅ មាន២១២អគារ និងគិតចាប់ឆ្នាំ២០០០ដល់២០២១ អគារខ្ពស់ៗចាប់ពី៥ជាន់ឡើងនៅទូទាំងប្រទេសមានចំនួន ២ ៣៩២អគារ។
យោងតាមទិន្នន័យសំណង់តាមប្រភេទអគារ នៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ អគារចាប់ពី៥ជាន់ទៅ៩ជាន់ មានចំនួន ១៤៨អគារ ពី១០ជាន់ទៅ១៩ជាន់ មានចំនួន ៥០អគារ ពី២០ជាន់ ទៅ ២៩ជាន់ មានចំនួន១៣អគារ ពី៣០ជាន់ ទៅ ៣៩ជាន់ មានចំនួនអគារ។
របាយការណ៍បញ្ជាក់ថា ក្នុងចំណោមសំណង់លំនៅឋានមានចំនួន ៣ ៧២០គម្រោង បុរីលំនៅឋាននិងបណ្តុំលំនៅឋានមានលក្ខណៈ បុរីមានចំនួន ៨១គម្រោង ស្មើនឹង២៧ ២៧១ខ្នង អគារផ្ទះល្វែងមានចំនួន ៣១ ៩៨៥ល្វែង/ខ្នង និងអគារស្នាក់នៅរួមមានចំនួន ៨៤គម្រោង។
ដោយឡែក សំណង់សណ្ឋាគារមានចំនួន ១៦គម្រោង សំណង់អគារពាណិជ្ជកម្មមានចំនួន ៣០០គម្រោង សំណង់អគាររោងចក្រមានចំនួន ៩០គម្រោង និងសំណង់អគារពហុបំណងមានចំនួន ២៦គម្រោង។