ក្រសួងសាធារណការ និងក្រុមហ៊ុនចិន រួមគ្នាពង្រឹងជំនាញវិស្វករសង់ផ្លូវ ស្ពាន និងប្រព័ន្ធចម្រោះទឹក
វិទ្យាស្ថានតេជោ សែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ចុះអនុស្សារណៈយោគយល់(MOU) ជាមួយក្រុមហ៊ុនសំណង់យក្សចិន Beijing Urban Construction Group (BUCG) ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពវិស្វករខ្មែរ លើជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកខ្វក់ ការសាងសង់ផ្លូវ ស្ពាន និង ផ្លូវរថភ្លើងក្នុងទីក្រុង។
MOU ត្រូវបានចុះកាលពីថ្ងៃទី ១៨ ខែមីនា នៅក្រោមវត្តមានឯកឧត្តម វ៉ាស៊ឹម សូរិយា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោ សែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន លោក Fan Zhiwei តំណាងក្រុមហ៊ុន BUCG និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ របស់វិទ្យាស្ថាន។
ក្រោមកិច្ចសហការនេះ ភាគីទាំង២ នឹងធ្វើការរួមគ្នាពង្រឹងសមត្ថភាពធនធានគ្រូបង្រៀន បញ្ជូននិស្សិតទៅសិក្សានៅប្រទេសចិន ទៅទស្សនកិច្ចសិក្សានៅគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុន ចូលរួមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញក្នុងវិស័យប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកខ្វក់ ការសាងសង់ផ្លូវ និងស្ពាន ផ្លូវរថភ្លើងក្នុងទីក្រុងជាដើម។
ឯកឧត្តម វ៉ាស៊ឹម សូរិយា ថាការសហការនេះ នឹងជួយពង្រឹងគុណភាពនៃការអប់រំធនធានមនុស្សកម្ពុជាឱ្យមានចំណេះជំនាញច្បាស់លាស់ និងសមស្របទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារ។
BUCG ជាសហគ្រាសសំណង់ធំមួយរបស់រដ្ឋ នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ហើយក៏ជាសហគ្រាសមួយក្នុង ចំណោមសហគ្រាសកំពូលទាំង៥០០របស់ចិន ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ទី១៤ នៅក្នុងក្រុមហ៊ុនម៉ៅការ សំណង់កំពូល លំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក ក្នុងចំណោមក្រុមហ៊ុនម៉ៅការសំណង់កំពូលៗទាំង២៥០ នៃ Engineering News-Record ។