ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ដឹកនាំកិច្ចប្រជុំអនុម័តសេចក្តីព្រាងបទប្បញ្ញត្តិបច្ចេកទេស ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងនិរន្តរភាពក្នុងវិស័យសំណង់
ក្រុមប្រឹក្សាបទបញ្ជាបច្ចេកទេសសំណង់ជាតិ បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំពិសេសមួយ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់។ កិច្ចប្រជុំនេះមានគោលបំណងដោះស្រាយ និងពិភាក្សាលើទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗនៃបទប្បញ្ញត្តិបច្ចេកទេសក្នុងវិស័យសំណង់ ដើម្បីធានាបាននូវបទដ្ឋានត្រឹមត្រូវ និងសុវត្ថិភាពសាធារណៈ។
ជាលទ្ធផល កិច្ចប្រជុំបានសម្រេចអនុម័តលើសេចក្តីព្រាងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត បទដ្ឋានបច្ចេកទេស និងបទប្បញ្ញតិ្តពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យសំណង់ (ក.ជ.ប.ស.)។ ក្របខ័ណ្ឌការងារថ្មីនេះគ្របដណ្តប់លើចំណុចសំខាន់ៗជាច្រើន រួមមាន បទដ្ឋានសុវត្ថិភាពនៃការរចនាប្លង់គ្រឿងផ្គុំសំណង់ រចនាប្លង់ស្ថាបត្យកម្ម សុវត្ថិភាពអគ្គិសនីក្នុងអគារ និងគោលការណ៍ណែនាំសម្រាប់ការដោះស្រាយវិវាទក្នុងវិស័យសំណង់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ ការរៀបចំបទដ្ឋានទាំងនេះត្រូវបានធ្វើឡើងឱ្យមានសង្គតិភាពជាមួយនឹងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងវិវត្ត ការគិតគូរពីបរិស្ថាន និងការរីកចម្រើនផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យារបស់កម្ពុជា។
កិច្ចប្រជុំនេះក៏មានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងសំខាន់ៗមួយចំនួនទៀតដូចជា ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល។ លើសពីនេះ វត្តមានរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធពីវិស័យឯកជន និងស្ថាប័នអប់រំ ក៏បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីកិច្ចសហការរួមគ្នាក្នុងការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តការងារសំណង់នៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
គោលដៅចម្បងនៃកិច្ចប្រជុំនេះ គឺការបង្កើតមូលដ្ឋានបច្ចេកទេស និងស្តង់ដារសម្រាប់ឧស្សាហកម្មសំណង់ ដោយផ្ដោតសំខាន់លើបទប្បបញ្ញត្តិគ្រឿងផ្គុំសំណង់ ការគណនាគ្រឹះសម្រាប់គ្រឿងផ្គុំ និងគោលការណ៍គ្រប់គ្រងសុវត្ថិភាពសំណង់។ ក្រុមប្រឹក្សាក៏បានយកចិត្តទុកដាក់លើការរៀបចំផែនការសកម្មភាពដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យក្នុងវិស័យសំណង់សម្រាប់រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ ជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យយុទ្ធសាស្ត្រឆ្នាំ២០២៦-២០២៨។
ក្នុងបរិបទនៃការរីកចម្រើននៃនគរូបនីយកម្ម និងសេដ្ឋកិច្ច ក្រុមប្រឹក្សាជាតិបទប្បញ្ញត្តិបច្ចេកទេសសំណង់បានប្តេជ្ញាចិត្តធានាថាការអនុវត្តសំណង់មិនត្រឹមតែមានសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាពប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមាននិរន្តរភាពផងដែរ។ ការយល់ដឹងដែលទទួលបានពីកិច្ចប្រជុំនេះ នឹងជួយក្នុងការរៀបចំក្របខ័ណ្ឌបទបញ្ជាដែលគាំទ្រដល់នវានុវត្តន៍ ខណៈពេលដែលផ្តល់អាទិភាពដល់សុវត្ថិភាពសាធារណៈ និងសុចរិតភាពនៃបរិស្ថាន។
ការដាក់ឱ្យអនុវត្តគោលការណ៍ណែនាំទាំងនេះ ចាត់ទុកជាសមិទ្ធផលដ៏សំខាន់មួយក្នុងការត្រៀមខ្លួនឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។ អាជ្ញាធរបានលើកទឹកចិត្តឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងឧស្សាហកម្មសំណង់ ស្វែងយល់ឱ្យបានច្បាស់ពីស្តង់ដារថ្មីទាំងនេះ និងដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងការអនុវត្តការងារជាក់ស្តែង ដើម្បីរួមចំណែកបង្កើតបរិយាកាសសំណង់ដែលមានភាពធន់ និងនិរន្តរភាពសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់។