ផ្លូវជាតិលេខ ៥៥ នឹងបញ្ចប់ការសាងសង់ត្រឹមឆ្នាំ ២០១៨
ការដ្ឋានកំពុងដំណើរការយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅតាមផ្លូវជាតិ ៥៥ ស្ថិតក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់ ដែលនឹងតភ្ជាប់ទៅកាន់ព្រំដែនប្រទេសថៃ។
ការដ្ឋានដែលបាននឹងកំពុងសាងសង់នេះ ត្រូវបានផ្តល់ជំនួយមូលនិធិដោយរដ្ឋាភិបាល ចិនតាមរយៈកិច្ចផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់មួយផ្លូវមួយ (One Belt, One Road)។ ផ្លូវជាតិលេខ ៥៥ នេះមានប្រវែង១៨៣គីឡូម៉ែត្រនឹងតភ្ជាប់ពីត្រង់ចំណុចរូបសំណាកអ្នកតាឃ្លាំងមឿងឆ្ពោះទៅដល់ចំណុចត្រួតពនិត្យនៃព្រំប្រទល់កម្ពុជា-ថៃ ស្ថិតក្នុងឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៏សាត់។
បន្ទាប់ពីការសាងសង់លើគម្រោងផ្លូវជាតិ ៥៥ ដែលចំណាយ ១០០ លានដុល្លារអាមេរិក បានចាប់ផ្តើមកាលពីខែមិថុនាឆ្នាំ ២០១៥ ដែលបច្ចុប្បន្ន៨០% នៃការងារសាងសង់បានបញ្ចប់រួចរាល់ ហើយរំពឹងនឹងបើកឲ្យចរាចរណ៍ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០១៨ ខាងមុខនេះ។
នៅពេលដែលបើកឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការគេរំពឹងថាផ្លូវជាតិនេះនឹងពាំនាំសក្តានុពលនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ដ៏សំខាន់សម្រាប់ប្រជាជនរស់នៅក្នុងតំបន់៕