NBC៖ វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ រួមចំណែកជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ឆ្នាំ២០២២នេះ
វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ ត្រូវបានរំពឹងថានឹងចូលរួមចំណែក​ដល់ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២២។ នេះបើយោងតាមមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់នៃធ​នាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលនៃធ​នាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានលើកឡើថា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានរំពឹងថា នឹងសម្រេចបានក្នុងរង្វង់ ៥,៣% ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបការងារ​របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី ២០ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ  ថ្លែងថា៖ “សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានរំពឹង​ដោ​យសុទិដ្ឋិនិយម​ថា​ បន្ត​ងើបឡើងប្រមាណ ៥,៣% ខ្ពស់ជាងឆ្នាំ២០២១ ដែលមានកម្រិត ៣% ដែលគាំទ្រជាចម្បងដោយកំណើនការនាំចេញ​នៃវិស័យកម្មន្តសាល កំណើនវិស័យ​សំណង់និង​អចលនទ្រព្យ និងកសិកម្ម​ ជាមួយនឹងការងើបឡើងសន្សឹមៗនៃ​វិស័យ​ទេសចរណ៍”។
ទោះជាយ៉ាងណា ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ គូសបញ្ជាក់ថា សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ក៏​អាច​ប្រឈម​​​នឹង​ភាព​មិន​ប្រា​កដ​ប្រជា​មួយ​ចំនួន​ ដូចជា៖ ហានិភ័យនៃ​ការ​ធ្លាក់ចុះ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​​សហភាព​អឺរ៉ុប ដែលអាច​​ប៉ះពាល់​​ដល់​ការ​នាំ​ចេញ​ និងការថមថយកំណើន​សេដ្ឋកិច្ចចិន ដែលអាចបន្ថយកំណើនការវិនិយោគ និងការ​ងើបឡើង​វិញនៃវិស័យ​ទេសចរណ៍​ និងអចលនទ្រព្យ។​