នីតិវិធី​ថ្មី​សម្រាប់​ការប្រមូល​ពន្ធ​អចលនទ្រព្យ​
ចាប់ផ្តើម​ពី​ខែមិថុនា នេះ​តទៅ រាល់​ការផ្ទេរ​នូវ​កម្មសិទ្ធិ​លើ​អចលនទ្រព្យ ឬ​អចលនទ្រព្យ​ដែល​មាន​សិទ្ធិកម្មសិទ្ធិ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ត្រូវតែ​អនុវត្ត​តាម​គោលការណ៍​ណែនាំ​ថ្មី​ស្តីពី​ការប្រមូល​ពន្ធ ដែល​មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​ធានា​នូវ​តម្លាភាព និង​ភាពងាយស្រួល។​
​ប្រកាស​ចុះ​ថ្ងៃទី ១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០១៦ ដោយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ នៃ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានបញ្ជាក់​ថា សម្រាប់​អចលនទ្រព្យ​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​ហើយ (​ដោយ​មាន​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​) ដែល​ធ្វើ​ការផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ទាំងមូល ឬ​មួយ​ផ្នែក (​ដោយ​ធ្វើការ​បំបែក​ក្បាលដី ឬ​ពុះ​ដី​សម្រាប់​លក់​) អ្នក​ទទួល​កម្មសិទ្ធិ​មាន​កាតព្វកិច្ច​ផ្លូវច្បាប់ ត្រូវ​បង់ពន្ធ​លើ​ការចុះបញ្ជី​ចំនួន ៤ ភាគរយ ទៅ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល។​
​នៅក្នុង​ករណី​ដែល​អចលនទ្រព្យ​ត្រូវបាន​ចុះបញ្ជី​រួចហើយ (​ដោយ​មាន​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​) ដែល​បាន​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ (​ដោយ​ធ្វើការ​បំបែក​ក្បាលដី ឬ​ពុះ​ដី​សម្រាប់​លក់​) នៅ​ត្រឹម​កម្រិត​ឃុំ​-​សង្កាត់ ឬ​ក្រុង​-​ស្រុក​-​ខណ្ឌ ឧទាហរណ៍ កម្មសិទ្ធិ​មិន​ទាន់​បាន​ចុះបញ្ជី អ្នក​ទទួល​កម្មសិទ្ធិ​នឹងត្រូវ​បង់​ថ្លៃ​ពន្ធ​លើ​ការចុះបញ្ជី ៤​ភាគរយ​ដូចដែល​មានចែង​ក្នុង​ច្បាប់​ផង​ដែរ​។​
​សម្រាប់​អចលនទ្រព្យ​មិនទាន់​បាន​ចុះបញ្ជី (​ដោយ​គ្មាន​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​) នៅពេល​ដែល​កម្មសិទ្ធិ​លើ​អចលនទ្រព្យ​ត្រូវបាន​ផ្ទេរ​ទាំងស្រុង ឬ​មួយ​ផ្នែក (​ដោយ​ធ្វើការ​បំបែក​ក្បាលដី ឬ​ពុះ​ដី​សម្រាប់​លក់​) អ្នក​ទទួល​កម្មសិទ្ធិ​នឹងត្រូវ​បង់​ថ្លៃ​ពន្ធ​លើ​ការចុះបញ្ជី ៤ ភាគរយ​ដូច​អចលនទ្រព្យ​ដែល​ចុះបញ្ជី​ហើយ​ដែរ ។​
​យោងតាម​ប្រកាស​នេះ មាន​ស្ថានភាព​មួយចំនួន​ដែល​ការផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​នៃ​អចលនទ្រព្យ ឬ​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​អចលនទ្រព្យ​មិនចាំបាច់​បង់​ថ្លៃ​ពន្ធ​លើ​ការចុះបញ្ជី​ដែល​រួមមាន​៖
1. ការទទួល​បាន​កម្មសិទ្ធិ​តាមរយៈ​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច ឬ​សម្បទាន​សង្គមកិច្ច​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល លើ​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ ដើម្បី​ផ្តល់ឲ្យ​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ដែល​ត្រូវការ​ដី​សម្រាប់​សាងសង់​លំនៅដ្ឋាន ធ្វើ​កសិឧស្សាហកម្ម ឬ​ការដាំដុះ​ជា​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​។​
2. ការទទួល​បាន​កម្មសិទ្ធិ​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​នៅ​ក្នុង​អង្គភាព​ណាមួយ​របស់​ក្រសួង​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​
3. ការទទួល​បាន​កម្មសិទ្ធិ​ក្នុងនាម​ជា​បេសកកម្ម​ការទូត ឬ​ស្ថាន​កុងស៊ុល​បរទេស ឬ​អង្គការ​អន្តរជាតិ ឬ​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​អន្តរជាតិ​នៃ​រដ្ឋាភិបាល​ប្រទេស​ណាមួយ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ។​
4. ការទទួល​បាន​កម្មសិទ្ធិ​តាមរយៈ​សន្តតិ​កម្ម​របស់​គ្រួសារ​ក្នុងចំណោម​សាច់ញាតិ ការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិ​រវាង​ឪពុក​ម្តាយ​បង្កើត​និង​កូន ប្ដី​និង​ប្រពន្ធ ជីដូន​ជីតា​និង​ចៅ និង​អំណោយ​រវាង​ឪពុក​ម្តាយ​បង្កើត​និង​កូន ប្តី​និង​ប្រពន្ធ និង​ជីដូន​ជីតា​និង​ចៅ សម្រាប់តែ​ការផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ជា​លើកដំបូង​។​
ពន្ធ​លើ​ការចុះបញ្ជី​ក៏​ត្រូវបាន​លើកលែង​ចំពោះ​ស្ថានភាព​ដូច​ខាងក្រោម​ផងដែរ ៖
1. ការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិ ឬ​កម្មសិទ្ធិ​លើ​អចលនទ្រព្យ តាមរយៈ​សន្តតិ​កម្ម​ពី​សាច់ញាតិ រវាង​បងប្អូន​បង្កើត ឪពុក​ម្តាយ​និង​កូនប្រសារ ត្រូវបាន​ដកចេញ​ចំនួន ២០០.០០០.០០០ រៀល​ពី​តម្លៃ​គិត​ពន្ធ​មូលដ្ឋាន​សម្រាប់​សន្ត​តិក​ម្ម និង ១០០.០០០.០០០ សម្រាប់​អំណោយ​។​
2. ការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិ ឬ​កម្មសិទ្ធិ​លើ​អចលនទ្រព្យ​ម្តង​ហើយ​ម្តងទៀត ចាប់​ពី​លើក​ទី​ពីរ​ឡើង​ទៅ មិន​ថា​ជា​អំណោយ ឬ​សន្តតិ​កម្ម ពី​សាច់ញាតិ រវាង​ឪពុក​ម្តាយបង្កើត និង​កូន ប្តី និង​ប្រពន្ធ ជីដូន​ជីតា​និង​ចៅ ត្រូវបាន​ដកចេញ​ចំនួន ១០០០.០០០.០០០ រៀល​ពី​តម្លៃ​គិត​ពន្ធ​មូលដ្ឋាន។​