ត្រឹមថ្ងៃ៣១ មីនា គម្រោងសង់ទំនប់អាងទឹកដងកាំបិត នៅកំពង់ធំ សម្រេចបាន ៥២,៨%
គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ គម្រោងសាងសង់ទំនប់អាងទឹកដងកាំបិត ស្ថិតក្នុងភូមិស្រែខ្សាច់ ឃុំដងកាំបិត ស្រុកសណ្តាន់ ខេត្តកំពង់ធំ សម្រេចបានប្រមាណ ៥២,៨% ហើយ។ នេះបើតាមយោងការចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពការងារសាងសង់ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម ជួន ប៊ិតថុល អនុរដ្ឋលេខាធិការ តំណាងឱ្យឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម នៅថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។ គួរបញ្ជាក់ថា ការងារសំខាន់ៗនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អាងទឹកដងកាំបិតនេះ រួមមាន៖ ការសាងសង់ខ្នងទំនប់សរុបប្រវែង ២៦៨០ម៉ែត្រ ដែលរួមមានទំនប់ដីខាងឆ្វេងប្រវែង ១១៣៦ម៉ែត្រ ទំនប់បង្ហៀរទឹកប្រវែង ៣០៦ម៉ែត្រ ទំនប់បេតុងប្រវែង ៥០ម៉ែត្រ និងទំនប់ដីខាងស្តាំប្រវែង ១១៨៨ម៉ែត្រ ខ្នងទំនប់មានកម្ពស់ ៤០ម៉ែត្រធៀបនឹងនីវ៉ូទឹកសមុទ្រ។ គោលបំណងចម្បងនៃការសាងសង់អាងទឹកនេះ គឺដើម្បីធានានូវសន្ដិសុខទឹក និងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកបម្រើឱ្យការស្រោចស្រពផ្ទៃដីកសិកម្មនៅផ្នែកខាងក្រោម ព្រមទាំងជួយបង្កើនផលិតភាពកសិកម្ម ហើយគម្រោងនេះក៏នឹងធានាដល់ការប្រើប្រាស់សម្រាប់ពហុវិស័យ និងជាផ្នែកមួយជួយលើកស្ទួយកម្រិតជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ក្នុងបរិបទនៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុផងដែរ។ គួររំលឹកថា គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អាងទឹកដងកាំបិតនេះ ត្រូវប្រើរយៈពេល ៤៨ខែ ដើម្បីសាងសង់ ដោយគិតចាប់ពីថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣។ ជាការរំពឹងទុក […]
អឺរ៉ុបគ្រោងជួយកម្ពុជា ៦លានអឺរ៉ូ ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពថាមពលក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម
នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព សហភាពអឺរ៉ុបបានគ្រោងផ្តល់ជំនួយចំនួន ៦លានអឺរ៉ូ ក្នុងគោលបំណងជំរុញប្រសិទ្ធភាពថាមពលនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មរបស់កម្ពុជា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានបង្ហាញក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយផលិតភាពរវាងឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍របស់កម្ពុជា និងគណៈប្រតិភូសហភាពអឺរ៉ុបនៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ការពិភាក្សានេះ ផ្តោតលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានសក្តានុពលក្នុងការពង្រឹងសេវាមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិ បង្កើតស្តង់ដារនគរូបនីយកម្ម និងជំរុញការអនុម័តការអនុវត្តថាមពលបៃតងនៅក្នុងឧស្សាហកម្មកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានសម្តែងការពេញចិត្តចំពោះការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមដែលមានឫសគល់នៅក្នុងគោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) គឺជាកត្តាចាំបាច់ ខណៈដែលកម្ពុជាត្រៀមផ្លាស់ប្តូរពីស្ថានភាពប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចនៅចុងឆ្នាំ២០២៥។ ជាងនេះទៅទៀត ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការសម្រាប់សហភាពអឺរ៉ុប ក្នុងការពង្រីកជំនួយរបស់ខ្លួនលើសេវាទឹកសម្រាប់សហគមន៍ក្រីក្រ ជាពិសេសអ្នកដែលរស់នៅក្បែរតំបន់សេវាទាំងនោះ។ ឯកឧត្តមបានអំពាវនាវឲ្យមានការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសដើម្បីជួយបង្កើតក្របខណ្ឌច្បាប់ដែលនឹងលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រងវិស័យទឹកស្អាត។ ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម Igor Driesmans ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា បានអះអាងសារជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ EU ក្នុងការគាំទ្រគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។ បន្ថែមពីលើនេះ សហភាពអឺរ៉ុបបានសន្យាផ្តល់ថវិកាដល់ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល ដែលផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍអ្នកជំនាញផ្នែកគ្រប់គ្រងទឹកស្អាត និងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់កម្ពុជាបន្ថែមទៀតនៅក្នុងវិស័យដ៏សំខាន់មួយនេះ។ កិច្ចសហការនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅកាន់អនាគតកាន់តែបៃតង និងនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ស្របតាមគោលដៅរបស់ប្រទេសសម្រាប់ឧស្សាហូបនីយកម្មប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងការលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។ - Video Advertisement -
រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ផ្តល់ជំនួយជាង ១៧លានដុល្លារ ដល់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាអនុវត្តគម្រោងពង្រីកប្រព័ន្ធទឹកស្អាត និងបង្កើតស្ថានីយវាស់វែងដោយផ្កាយរណប។ នេះបើតាមពិធីចុះហត្ថលេខាលើលិខិតប្តូរសារ ស្តីពីការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់ជប៉ុន កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។ ទឹកប្រាក់ជំនួយខាងលើនេះ ត្រូវបានផ្តល់លើគម្រោងចំនួន ០២ដូចខាងក្រោម៖ ១. ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងបន្ថែមរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលមានទឹកប្រាក់ចំនួន ១.៨៥០លានយ៉េន (ប្រមាណ ១៣.៣០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក) សម្រាប់ គម្រោងពង្រីកប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតរោងចក្រភូមិព្រែក និង ២.ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងបន្ថែមរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលមានទឹកប្រាក់ចំនួន ៦០០លានយ៉េន (ប្រមាណ ៤.៣២០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក) សម្រាប់ គម្រោងបង្កើតស្ថានីយវាស់វែងអចិន្ត្រៃយ៍ដោយប្រព័ន្ធផ្កាយរណបនៅទូទាំងប្រទេស។ ក្រៅពីជំនួយខាងលើ កន្លងទៅថ្មីៗនេះ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក៏បានសម្រេចផ្តល់ជំនួយសរុបចំនួន ១.៤៦៦លានយ៉េន ប្រមាណជិត ១១លានដុល្លារ ដល់កម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រអង្គភាព CMAC លើគម្រោងចំនួន២ រួមមាន៖ ជំរុញសកម្មភាពដោះមីន និងសង់សារមន្ទីរមីន នៅសៀមរាប។ (អានបន្ថែម) ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះមិនត្រឹមតែមានគោលបំណងលើកកំពស់សេវាកម្មសំខាន់ៗដូចជាការផ្គត់ផ្គង់ទឹកប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងសុវត្ថិភាពក្នុងតំបន់ ធានាបាននូវអនាគតភ្លឺស្វាងសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ - Video Advertisement -