ក្រសួង និងអ្នកជំនាញចិន រួមគ្នាសិក្សាគម្រោងជីកផ្លូវទឹកថ្មីភ្ជាប់ពីខេត្តកណ្ដាលដល់កែប
ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងក្រុមហ៊ុនជំនាញចិន (CRBC) នឹងសហការគ្នាសិក្សាគម្រោង អភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធផ្លូវទឹកថ្មីមួយ តភ្ជាប់រវាងទន្លេបាសាក់ ក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តកណ្តាល ទៅខេត្តកែប។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី ២៥ ខែមេសា នេះ ការសិក្សាបឋមដោយក្រសួងបានបញ្ចប់ជាស្ថាពរ ដែលបង្ហាញថាគម្រោងផ្លូវទឹកថ្មីនេះ អាចដំណើការបាន។
សម្រាប់ការសិក្សាលម្អិតលើគម្រោងនេះ ក្រសួងសាធារណការ និងក្រុមហ៊ុនចិន បានឯកភាពថានឹងសិក្សារួមគ្នា ដោយគ្រោងនឹងចាប់ផ្ដើមឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ថ្លែងថា៖ «ក្រុមការងាររបស់គាត់ នឹងចុះមកធ្វើការជាមួយនឹងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនដើម្បីឈានទៅរកការពិនិត្យមើលការសិក្សាថា ធ្វើបានឬមិនបាន។ បើការសិក្សាចប់សព្វគ្រប់ យើងនឹងដាក់ជូនទៅក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីជួយពិនិត្យ តើវាប៉ះពាល់អ្វីខ្លះ? ធ្វើបានឬធ្វើមិនបាន?»។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល លើកឡើងថា ក្នុងករណីគម្រោងនេះ ធ្វើបាន កម្ពុជា នឹងមានផែយុទ្ធសាស្រ្ត នៅស្រុកស្អាង នៅខេត្តតាកែវ និងនៅកែប។
អឺរ៉ុបគ្រោងជួយកម្ពុជា ៦លានអឺរ៉ូ ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពថាមពលក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម
នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព សហភាពអឺរ៉ុបបានគ្រោងផ្តល់ជំនួយចំនួន ៦លានអឺរ៉ូ ក្នុងគោលបំណងជំរុញប្រសិទ្ធភាពថាមពលនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មរបស់កម្ពុជា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានបង្ហាញក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយផលិតភាពរវាងឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍របស់កម្ពុជា និងគណៈប្រតិភូសហភាពអឺរ៉ុបនៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ការពិភាក្សានេះ ផ្តោតលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានសក្តានុពលក្នុងការពង្រឹងសេវាមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិ បង្កើតស្តង់ដារនគរូបនីយកម្ម និងជំរុញការអនុម័តការអនុវត្តថាមពលបៃតងនៅក្នុងឧស្សាហកម្មកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានសម្តែងការពេញចិត្តចំពោះការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមដែលមានឫសគល់នៅក្នុងគោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) គឺជាកត្តាចាំបាច់ ខណៈដែលកម្ពុជាត្រៀមផ្លាស់ប្តូរពីស្ថានភាពប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចនៅចុងឆ្នាំ២០២៥។ ជាងនេះទៅទៀត ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការសម្រាប់សហភាពអឺរ៉ុប ក្នុងការពង្រីកជំនួយរបស់ខ្លួនលើសេវាទឹកសម្រាប់សហគមន៍ក្រីក្រ ជាពិសេសអ្នកដែលរស់នៅក្បែរតំបន់សេវាទាំងនោះ។ ឯកឧត្តម​បាន​អំពាវនាវ​ឲ្យ​មាន​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​បច្ចេកទេស​ដើម្បី​ជួយ​បង្កើត​ក្របខណ្ឌ​ច្បាប់​ដែល​នឹង​លើក​កម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​វិស័យ​ទឹកស្អាត។ ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម Igor Driesmans ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា បានអះអាងសារជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ EU ក្នុងការគាំទ្រគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។ បន្ថែមពីលើនេះ សហភាពអឺរ៉ុបបានសន្យាផ្តល់ថវិកាដល់ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល ដែលផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍអ្នកជំនាញផ្នែកគ្រប់គ្រងទឹកស្អាត និងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់កម្ពុជាបន្ថែមទៀតនៅក្នុងវិស័យដ៏សំខាន់មួយនេះ។ កិច្ចសហការនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅកាន់អនាគតកាន់តែបៃតង និងនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ស្របតាមគោលដៅរបស់ប្រទេសសម្រាប់ឧស្សាហូបនីយកម្មប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងការលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។ - Video Advertisement -
ជប៉ុនជួយកម្ពុជាជាង ១៧លានដុល្លារ ពង្រីកប្រព័ន្ធទឹកស្អាត និងបង្កើតស្ថានីយវាស់វែងដោយផ្កាយរណប
រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន​ ផ្តល់ជំនួយជាង ១៧លានដុល្លារ ដល់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាអនុវត្តគម្រោងពង្រីកប្រព័ន្ធទឹកស្អាត និងបង្កើតស្ថានីយវាស់វែងដោយផ្កាយរណប។ នេះបើតាមពិធីចុះហត្ថលេខាលើលិខិតប្តូរសារ ស្តីពីការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់ជប៉ុន កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។ ទឹកប្រាក់ជំនួយខាងលើនេះ ត្រូវបានផ្តល់លើគម្រោងចំនួន ០២ដូ​ចខាងក្រោម៖ ១. ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងបន្ថែមរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលមានទឹកប្រាក់ចំនួន ១.៨៥០លានយ៉េន (ប្រមាណ ១៣.៣០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក) សម្រាប់ គម្រោងពង្រីកប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតរោងចក្រភូមិព្រែក និង ២.ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងបន្ថែមរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលមានទឹកប្រាក់ចំនួន ៦០០លានយ៉េន (ប្រមាណ ៤.៣២០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក) សម្រាប់ គម្រោងបង្កើតស្ថានីយវាស់វែងអចិន្ត្រៃយ៍ដោយប្រព័ន្ធផ្កាយរណបនៅទូទាំងប្រទេស។ ក្រៅពីជំនួយខាងលើ កន្លងទៅថ្មីៗនេះ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក៏បានសម្រេចផ្តល់ជំនួយសរុបចំនួន ១.៤៦៦លានយ៉េន ប្រមាណជិត ១១លានដុល្លារ ដល់កម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រអង្គភាព CMAC លើគម្រោងចំនួន២ រួមមាន៖​ ជំរុញសកម្មភាពដោះមីន និងសង់សារមន្ទីរមីន នៅសៀមរាប។ (អានបន្ថែម) ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះមិនត្រឹមតែមានគោលបំណងលើកកំពស់សេវាកម្មសំខាន់ៗដូចជាការផ្គត់ផ្គង់ទឹកប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងសុវត្ថិភាពក្នុងតំបន់ ធានាបាននូវអនាគតភ្លឺស្វាងសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ - Video Advertisement -