នេះជារបៀបដែលគំរូឌីជីថល 3D បង្ហាញពីការគ្រប់គ្រងទឹកប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់អាកាសយានដ្ឋាន Noida របស់ឥណ្ឌា ដែលនឹងក្លាយជាដំបូងបង្អស់របស់ឥណ្ឌាមិនបំភាយឧស្ម័នពុល
រដ្ឋ Uttar Pradesh របស់ឥណ្ឌាបានបង្ហាញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងមួយក្នុងគោលបំណងកំណត់ឡើងវិញ​នូវ​អនាគត​នៃ​ការធ្វើដំណើរតាមផ្លូវអាកាសនៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌា។ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ Noida ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាអាកាសយានដ្ឋាន Jewar កំពុងកំណត់ស្តង់ដារថ្មីជាអាកាសយានដ្ឋាន​ធំបំផុត​របស់​ប្រទេស និង​ជាលើកដំបូងរបស់ខ្លួនដើម្បីសម្រេចឲ្យបានការបំបាត់ការបំភាយឧស្ម័នពុលទាំងស្រុង ហើយគម្រោង​ដំបូង​នេះនឹងក្លាយគំរូសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងវិស័យអាកាសចរណ៍ផងដែរ។
លាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដី 5,000 ហិកតា និងត្រូវបានអភិវឌ្ឍជា ៤ដំណាក់កាល អាកាសយានដ្ឋាន Jewar ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងក្លាយជាភាពអស្ចារ្យនៃវិស្វកម្មទំនើប និងការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន។ ការរចនានេះរួមមានផ្លូវរត់ និង​អគារស្ថានីយ​ទំនើប​ចំនួនពីរ ដែលធានាថាវាអាចបម្រើអ្នកដំណើរប្រមាណ 120 លាន​នាក់​ជារៀងរាល់ឆ្នាំ​នៅពេល​ឈាន​ដល់​សមត្ថភាពប្រតិបត្តិការពេញលេញ។
គំនិតចម្បងនៃស្ថាបត្យកម្ម និងប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន អាកាសយានដ្ឋាន Jewar រួមបញ្ចូល​​វិធីសាស្រ្ត​ពេញលេញក្នុង​ការគ្រប់គ្រងទឹក ដែលរួមបញ្ចូលទាំងបណ្តាញទំនើបសម្រាប់ទឹកស្អាត ទឹកកខ្វក់ និងទឹកជំនន់ ដែល​ត្រូវបាន​រចនា​ឡើង​ដើម្បី​ប្រមូលផ្តុំ និងប្រើប្រាស់ទឹកឡើងវិញប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ខណៈដែលវាបាន​ផ្តល់នូវវិធីសាស្រ្តគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការការពារទឹកជំនន់។ លក្ខណៈពិសេស​នៃការច្នៃប្រឌិត​បែប​នេះ​មាន​គោលបំណង​ការពារ​ទឹកជំនន់​យ៉ាងហោចណាស់បាន 100 ឆ្នាំទៅ ខណៈពេលដែលវាអាចកាត់បន្ថយតម្រូវការប្រភពទឹកខាងក្រៅបានរហូតដល់ទៅ 90,000 ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយឆ្នាំ។
ការបង្កើតប្លង់មេសម្រាប់អាកាសយានដ្ឋានដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាននេះតម្រូវឱ្យយកចិត្តទុកដាក់​លើ​បញ្ហា​ប្រឈម​ជាច្រើន ជាពិសេសក្នុងការរចនាគ្រឿងបរិក្ខារស្មុគស្មាញរបស់វា។ Ramboll India ប្រើប្រាស់ OpenFlows និង STAAD របស់ក្រុមហ៊ុន Bentley System ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយបំផុត និងអភិវឌ្ឍគំរូឌីជីថល 3D ដ៏មានសម​ត្ថភាព។ គំរូទាំងនេះមានសារៈសំខាន់ក្នុងការរចនាប្រព័ន្ធទឹកប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និង​និរន្តរភាព​​ដែលភ្ជាប់គ្រប់ទិដ្ឋភាពនៃព្រលានយន្តហោះ ធានាបាន​នូវ​ភាពធន់​ប្រឆាំង​នឹង​ទឹកជំនន់​អស់រយៈ​ពេល​មួយ​សតវត្សរ៍ និងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នកាបូនក្នុងវដ្តជីវិត។
ការរំពឹងទុកជុំវិញការបញ្ចប់ដំណាក់កាលដំបូងរបស់អាកាសយានដ្ឋាន Jewar គឺអាចមើលឃើញជាមួយ​នឹង​ការរំពឹងទុក​នៃការចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការនៅចុងឆ្នាំនេះ។ ការបណ្តាក់ទុន​នេះ​មិនត្រឹមតែ​បង្ហាញ​ពី​ការលោតលោត​ដ៏សំខាន់​ឆ្ពោះទៅរកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយនិរន្តរភាពប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​បង្ហាញពី​ការប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់​ឥណ្ឌាក្នុងការទទួលយកដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតសម្រាប់បញ្ហាប្រឈមបរិស្ថាន ក្នុងនាម​ជា​អាកាសយានដ្ឋាន​មិនបំភាយ​ឧស្ម័នពុលដំបូងគេរបស់ឥណ្ឌា។
​អាកាសយានដ្ឋាន​ Jewar ត្រៀមខ្លួន​ជាស្រេច​ដើម្បីក្លាយ​ជាគំរូសម្រាប់អាកាសយានដ្ឋានទូទាំងពិភពលោក ដោយបង្ហាញពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យា និង​និរន្តរភាព​អាចរស់នៅ​ជាមួយគ្នា​ដើម្បីត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ​សម្រាប់​អនាគត​បៃតង​នៅក្នុងវិស័យអាកាសចរណ៍។