ផ្លូវលេខ ២ និង ២២ សង់ខ្វះគុណភាព! ក្រសួងដាក់កំហិតឱ្យក្រុមហ៊ុនកែតម្រូវ និងបញ្ចប់នៅខែសីហា
ក្រោយចុះធ្វើតេស្ត ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានរកឃើញថាផ្នែកខ្លះនៃផ្លូវជាតិលេខ ២ និង២២ សង់ឡើងខ្វះគុណភាព និងស្តង់ដារបច្ចេកទេស ខណៈបានដាក់កំហិតឱ្យក្រុមហ៊ុនសាងសង់ពិនិត្យ និងកែតម្រូវឡើងវិញ និងធ្វើយ៉ាងណាសបញ្ចប់គម្រោងឱ្យបានជាស្ថាពរក្នុងខែ សីហា ឆ្នាំ២០២២ នេះ។
បើយោងតាមកិច្ចចុះពិនិត្យការដ្ឋានរបស់ឯកឧត្ដម ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវលេខ ២ និង ២២ សម្រេចលទ្ធផលការងារបាន៧៦,២០% ហើយ ដែលយឺតជាងផែនការខ្លាំង។
ឯកឧត្ដម ស៊ុន ចាន់ថុល បានក៏បានឱ្យដឹងថា៖ «ផ្លូវនេះ ការសាងសង់យឺតយ៉ាវ ព្រោះក្រុមហ៊ុនសាងសង់មិនមានគ្រឿងចក្រ និងកម្លាំងពលកម្មគ្រប់គ្រាន់ មិនមែនបណ្តាលមកពីបញ្ហាជំងឺកូវីដ-១៩ ដូចការអះអាងរបស់ក្រុមហ៊ុននោះទេ»។
លើសពីនេះ ក៏មានចំណុចខ្លះសង់ខ្វះគុណភាព ដោយឯកឧត្តម បានបញ្ជាដោយដោះស្រាយបន្ទាន់។
ឯកឧត្តមថា៖ «ត្រូវបញ្ចប់ខែ សីហា ហើយត្រូវបញ្ចប់ដោយមានគុណភាព ព្រោះបើផ្លូវនេះគ្មានគុណភាព ក្រសួងនឹងមិនទទួលយកទេ»។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងលើកកម្ពស់ ផ្លូវជាតិលេខ២ និងផ្លូវជាតិលេខ២២នេះ បានបើកការដ្ឋានសាងសង់កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២០ ក្រោមវត្តមានសម្ដេច ហ៊ុន សែន។
គម្រោងនេះគ្រោងចំណាយថវិកា ៥៦,១ លានដុល្លាសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលជាហិរញ្ញប្បទានពីរដ្ឋាភិបាលសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងថវិកាបដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។