ក្រុមហ៊ុន Panasonic Cambodia បានប្រកាសពីចេតនារបស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតរោងចក្រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកមួយនៃការពង្រីកខ្លួននៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុនផលិតគ្រឿងអេឡិចត្រូនិកដ៏ល្បីរបស់ជប៉ុនមួយនេះកំពុងដំណើរការរោងចក្រចំនួន១៩ នៅទូទាំងប្រទេសថៃ និងវៀតណាម ដោយក្នុងនោះ រោងចក្រចំនួន១៥ មានទីតាំងនៅក្នុងប្រទេសថៃ និង ៤ទៀតនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម។
ការ​ប្រកាស​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ប្រកបដោយ​ផលិតភាព​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ រវាង​ឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ និង​គណៈប្រតិភូ​មកពី​ក្រុមហ៊ុន Panasonic Cambodia ។
នាឱកាសនោះ លោក Hisakazu Maeda នាយកប្រចាំប្រទេសនៃក្រុមហ៊ុន Panasonic Cambodia បានបង្ហើបថា ក្រុមហ៊ុនកំពុងដំណើរការចុះបញ្ជីផលិតផលរបស់ខ្លួនជាមួយវិទ្យាស្ថានស្តង់ដារកម្ពុជា (ISC) ដើម្បីត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការបង្កើតរោងចក្រថ្មី។
គួរកត់សម្គាល់ថា បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុន Panasonic កំពុងរួមចំណែកទីផ្សារកម្ពុជាប្រមាណ ៦០% សម្រាប់ផលិតផលភ្ជាប់នឹងជញ្ជាំង ដែលបង្ហាញពីឥទ្ធិពលដ៏សំខាន់របស់ខ្លួននៅក្នុងតំបន់។
ជាមួយគ្នានោះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហែម វណ្ឌី បានឆ្លើយតបជាវិជ្ជមានចំពោះសំណើរបស់ក្រុមហ៊ុន Panasonic ដោយជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនស្វែងរកតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសសម្រាប់បោះទីតាំងរោងចក្រនាពេលអនាគត និងលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុនចូលរួមលើគម្រោងស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ ដើម្បីផ្សារភ្ជាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងស្រុក ទៅក្នុងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន ដោយលើកឡើងថា ក្រសួង ត្រៀមខ្លួនគាំទ្រផែនការទាក់ទាញការវិនិយោគជប៉ុនមកកម្ពុជាបន្ថែមទៀតផងដែរ។
ឯកឧត្តមក៏បានសម្តែងនូវការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជំរុញបរិយាកាសអំណោយផលដល់ការវិនិយោគរបស់ជប៉ុន ក្នុងគោលបំណងទាក់ទាញធុរកិច្ចអន្តរជាតិមកកម្ពុជាឱ្យកាន់តែច្រើន ដើម្បីគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះសន្យាថានឹងជំរុញវិស័យផលិតកម្មរបស់កម្ពុជា និងបង្កើតឱកាសការងារថ្មីៗ រួមចំណែកបន្ថែមទៀតដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។