អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ៖ អាជ្ញាធរ ត្រូវពិនិត្យការជីក ឬខួងផ្លូវឱ្យបានច្បាស់លាស់
អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ជំរុញឲ្យអាជ្ញាធរគ្រប់ផ្នែក ពិនិត្យឲ្យបានច្បាស់លាស់មុននឹងអនុញ្ញាតិឲ្យជីកឬខួងផ្លូវដោយស្ថាប័នរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយចំនួន ដើម្បីកប់បណ្តាញក្រោមដី ដែល​បណ្ដាល​​ឲ្យ​មាន​ការ​ខូច​ខាត​ផ្លូវ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ ស្តីពីការជួសជុលគន្លងខ្សែកាបអាកាសដែលបានជីកកប់ក្រោមដី ក្នុងភូមិសាស្រ្តរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០នេះ ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានី​ភ្នំពេញ ជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរ និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធចំណុះ ពិសេសអភិបាលខណ្ឌទាំង១៤ ឲ្យបន្តយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀត ក្នុងការពិនិត្យរាល់ការខួងឆ្លងផ្លូវ ឬ ជីកបណ្តាញក្រោមដីនេះ។
ដោយសារកន្លងមក កំណាត់ផ្លូវដ៏ល្អស្អាតមួយចំនួនត្រូវបានទទួលរងការខូចខាត ដោយ​សារ​ការជីកកាយដោយស្ថាប័នរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយចំនួន ដើម្បីកប់បណ្តាញក្រោមដី ហើយពេលធ្វើសងវិញមិនមានការទទួលខុសត្រូវ បង្កឲ្យមានភក់ ជ្រាំ គង្ហុក ទុកចោល និងដីហុយជាដើម ដែលទទួលរងនូវការរិះគន់ពីប្រជាពលរដ្ឋយ៉ាងខ្លាំង ។
ឯកឧត្តមបានជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ ចុះទៅត្រួតពិនិត្យជាក់ស្តែងនៅទីតាំង​ការដ្ឋាន​នោះ​ ទោះបី​មាន​លិខិតអនុញ្ញាតិក៏ដោយ ដើម្បីធានាបាន​ថា​ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះ នឹងជួសជុលឲ្យ​ ​ត្រឹមត្រូវតាមបទដ្ឋានដើម និងធានានូវគុណភាពផ្លូវ។
បន្ថែមពីនេះទៀត​ ឯកឧត្តម បានស្នើឲ្យពិនិត្យឡើងវិញចំពោះរថយន្តដឹកខ្សាច់ ដែលបង្កឲ្យជ្រុះខ្សាច់ប្រឡាក់ផ្លូវ និងមានដីហុយ ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសោភណភាពក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ហើយ​ត្រូវបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់ ប្រសិន​​បើរកឃើញក្រុមហ៊ុនដឹកដី ឬខ្សាច់ណាមិនទទួលខុសត្រូវ លើបញ្ហាបោសសំអាត ជាពិសេសតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ៥៕