រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនផ្តល់ជំនួយឥតសំណងសាងសង់អាងបម្លែងទឹកកខ្វក់នៅជើងឯក
គម្រោងសាងសង់អាងប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកកខ្វក់នៅតំបន់ជើងឯកក្រោមជំនួយឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនគឺកំពុងស្ថិតក្រោមការសិក្សារបន្ត នេះបើយោងតាមកិច្ចប្រជុំនៅរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញនាពេលថ្មីៗនេះ។
នៅថ្ងៃច័ន្ទទី ២៥ ខែមិថុនាឆ្នាំ ២០១៨ រដ្ឋាភិបាលរាជធានីភ្នំពេញបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំលើកទី ៤ របស់ខ្លួនជាមួយទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនៃប្រទេសជប៉ុន (JICA) ដើម្បីពិភាក្សាពីផែនការសាងសង់ និងគ្រប់គ្រងអាងប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកកខ្វក់នៅតំបន់ជើងឯក ក្នុងខណ្ឌដង្កោ រាជធានីភ្នំពេញ។
យោងតាមប្រសាសន៏របស់លោកបណ្ឌិត អិតូ មិមប៉េអិ (Ito Mimpei) ដែលជាតំណាងគណៈប្រតិភូរបស់អង្គការ JICA បានឱ្យដឹងថា អាងប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកកខ្វក់ នឹងត្រូវសាងសង់លើផ្ទៃដីចំនួន ៣៥០០០ ម៉ែត្រការ៉េ (ប្រមាណជា ៣ហិកតាកន្លះ) ហើយមានសមត្ថភាពបម្លែងទឹកកខ្វក់ទៅជាទឹកស្អាតមុនពេលបង្ហូរចូលទន្លេ រហូតដល់ ៥០០០ ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ។
អាងប្រព្រឹត្តិកម្មនេះនឹងត្រូវសាងសង់ឡើងក្រោមជំនួយឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនតាមរយៈភ្នាក់ងារ JICA របស់ខ្លួន ។
ដើម្បីធានាអោយបានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់នៃគម្រោងនេះ លោកបណ្ឌិត អិតូបានបន្ថែមថា JICA នឹងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសដល់មន្រ្តីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងជួយបង្កើតច្បាប់និងបទដ្ឋានគតិយុត្តិក្នុងការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធប្រព្រឹត្តកម្មទឹកនេះផងដែរ។ លើសពីនេះទៅទៀត JICA ក៏នឹងបញ្ជូនអ្នកជំនាញដើម្បីសិក្សាលម្អិតបន្ថែមទៅលើគម្រោងនេះដែលនឹងចំណាយពេលប្រហែលជា ៤ ឆ្នាំដើម្បីបញ្ចប់ការសិក្សា។
ទន្ទឹមនឹងនេះ អាងប្រព្រឹត្តកម្មទឹកស្អាតមួយកន្លែងទៀតនៅខណ្ឌចំការមន ដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងសាងសង់ក្រោមជំនួយថវិកា ១៥ លានដុល្លារអាមេរិកដោយទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំងនិងរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ក៏គ្រោងនឹងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ ២០១៩ ខាងមុខនេះដែរ។
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសាងសង់ អាងប្រព្រឹត្តកម្មទឹកស្អាតនឹងមានសមត្ថភាពផលិតទឹកស្អាតចំនួន ៥២០០០ ម៉ែត្រគូបក្នុងមួយថ្ងៃ ដោយបូមចេញពីទន្លេបាសាក់។