នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរគោលនយោបាយដ៏សំខាន់មួយ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសបញ្ឈប់ការចេញអាជ្ញាប័ណ្ណថ្មីសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរដែលមានបំណងចែកចាយក្នុងស្រុកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការប្រកាស​នេះ​ធ្វើឡើង​ក្នុង​ពិធី​បិទ​កិច្ចប្រជុំ​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២៤ របស់​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល។
សម្តេចបានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ខណៈពេលដែលអាជ្ញាប័ណ្ណសម្រាប់រោងចក្រផលិតស្រាដែលផ្តោតលើផលិតកម្មនាំចេញនឹងបន្តផ្តល់ឱ្យដដែល ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលនឹងមិនចេញលិខិតអនុញ្ញាតសម្រាប់អ្នកដែលផ្តោតលើទីផ្សារក្នុងស្រុកទៀតទេ។ សម្តេច​ថា​៖ «​ឥឡូវនេះ ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​​ស្រាបៀរ ខ្ញុំឈប់ឱ្យហើយ ព្រោះបច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជាមានក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរចំនួន៧រួចហើយ… បើផលិតសម្រាប់នាំចេញខ្ញុំនៅតែឱ្យ ​តែបើផលិតសម្រាប់​ការ​ចែកចាយ​ក្នុង​ស្រុក ខ្ញុំមិនឹង​អនុញ្ញាតទៀតទេ។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ នឹងមិនមានអាជ្ញាប័ណ្ណថ្មីណាមួយនឹងត្រូវបានចេញសម្រាប់ការចែកចាយក្នុងស្រុកទៀតនោះទេ»។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានចង្អុលបង្ហាញថា ការចេញអាជ្ញាប័ណ្ណកាន់តែច្រើនអាចនឹងរារាំងដល់កំណើននៃអ្នកវិនិយោគដែលមានស្រាប់នៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជាដែលមានកម្រិតរួចហើយ។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់លើតម្រូវការសម្រាប់ការគិតគូរយ៉ាងម៉ត់ចត់ ជាពិសេសទាក់ទងនឹងគម្រោងវិនិយោគធំៗ ដែលគួរផ្តល់យោបល់ថា ទាំងនេះគួរតែត្រូវបានវាយតម្លៃដោយផ្អែកលើសក្តានុពលនៃការវិនិយោគពី ១០០លានដុល្លារទៅ ២០០លានដុល្លារ។
លើសពីនេះ សម្តេចបានលើកទឹកចិត្តដល់វិស័យឯកជនឱ្យស្វែងរកឱកាសនៅក្នុងការវិនិយោគក្នុងវិស័យរថយន្តវិញ ដោយសម្តេចបានធ្វើការប្រៀបធៀបទៅនឹងប្រទេសផ្សេងទៀតដូចជាប្រទេសសិង្ហបុរី ដែលបានដាក់កម្រិតលើអាជ្ញាប័ណ្ណផលិតរថយន្ត ដើម្បីជំរុញកំណើនក្នុងឧស្សាហកម្មមួយនេះ។
យុទ្ធសាស្ត្ររបស់រដ្ឋាភិបាលលើកនេះ មានគោលបំណងការពារ និងជំរុញអ្នកវិនិយោគដែលមានស្រាប់នៅក្នុងប្រទេស ដើម្បីរក្សាឱ្យបាននូវបរិយាកាសសេដ្ឋកិច្ចដែលមានតុល្យភាព និងរីកចម្រើន។ ការបញ្ឈប់អាជ្ញាប័ណ្ណរោងចក្រផលិតស្រាបៀរ គឺជាពេលវេលាដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងទិដ្ឋភាពបទប្បញ្ញត្តិរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដោយសារក្រុមហ៊ុននេះស្វែងរកការគ្រប់គ្រងផលិតកម្មក្នុងស្រុក និងឱកាសនាំចេញប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។