សម្ដេចតេជោ ចាប់អារម្មណ៍ចង់បំពាក់អំពូលឆ្លាតវៃ (LED) សម្រាប់ដងវិថីទូទាំងប្រទេស
ខេត្តព្រះសីហនុនឹងក្លាយជាទីក្រុងឆ្លាត ដើរមុនគេក្នុងចំណោមទីក្រុងឆ្លាតដទៃ បន្ទាប់ពីការ​រៀប​ចំបំពាក់​អំពូលឆ្លាតវៃ​តាម​ដង​វិថី។
សម្តេច ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បាន​ថ្លែង​យ៉ាង​ដូច្នេះ នៅក្នុងសន្និសីទកាសែតនៃដំណើរចុះត្រួតពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងសាងសង់ផ្លូវ ៣៤ ខ្សែ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុនាថ្ងៃទី ០១ ខែ​ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២០។​
សម្តេចបាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា​៖ «ខ្ញុំ​អាច​និយាយបាន​ថា ខេត្តព្រះសីហនុនឹងក្លាយជាទីក្រុងឆ្លាត ដើរមុនគេក្នុងចំណោមទីក្រុងឆ្លាតដទៃ។ ក្នុង​នោះ​ខ្ញុំបាន​ណែនាំ​ឲ្យ​ឯកឧត្តម​ ជា​ សុផារ៉ា​ ចុះហត្ថលេខា​ជាមួយនឹងក្រុម​ហ៊ុន Minebea ដែលមាន​ទីតាំង​នៅឯតំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ភ្នំពេញ យក​បង្គោល​ភ្លើង​ និង​អំពូល គេហៅថា​ អំពូ​ល​ឆ្លាត​ យក​មក​ដាក់​ជាង​៥០០០ ហើយ​ខ្ញុំ​គិតថា​នៅទូទាំង​ប្រទេស​ថ្ងៃក្រោយ ​ត្រូវ​ប្រើ​អំពូល​បែប​នេះ​ដើម្បីបំភ្លឺតាម​ផ្លូវ។»
ការ​រៀប​ចំដាក់​អំពូល​ភ្លើង​ឆ្លាតនេះ ​មិន​ត្រឹម​តែ​អាច​សន្សំសំចៃ​អគ្គិសនី​ប៉ុណ្ណោះទេ ថែម​ទាំងក្លាយជា​សក្ដានុពល​ទេស​ចរណ៍​ថែមទៀតផង​។
សម្ដេច​បាន​បន្តថា​៖ «ខ្ញុំគិតថាខេត្តព្រះសីហនុ គ្រាន់តែយកផ្លូវថ្នល់ ក៏អាចទាក់ទាញទេសចរក្នុងស្រុក មកលេងកម្សាន្ត​ មក​មើលផ្លូវថាវាស្អាតប៉ុណ្ណា។ ហើយ​ខ្ញុំ​បាន​ផ្ដល់មតិ​ឲ្យ​ឯកឧត្តម​គួច​ ចំរើន ​ឲ្យ​រៀប​ភ្លើង​ឲ្យ​ស្អាត​។ គាត់មក​មើល​ផ្លូវ​ ឲ្យ​គាត់​មក​មើល​ភ្លើង​។ វា​ទៅជា​ទេសចរណ៍​មួយ​ប្រកប​ដោយ​ការ​ទាក់​ទាញ​នៅទិសនិរតីរបស់យើងនេះ។»
គួរបញ្ជាក់​ផង​ដែរថា ខេត្ត​ព្រះសីហនុគឺ​ដែល​មា​នសក្ដានុពល​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​​ ​ដែល​ថ្មីៗ​នេះ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​តែអភិវឌ្ឍផ្លូវទាំង ៣៤ខ្សែ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗនៅក្នុងខេត្តនេះ ដើម្បីជា​ការ​តភ្ជាប់ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗទាំង ៣ របស់កម្ពុជា។
សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវទាំង ៣៤ ខ្សែនេះ ជាគម្រោងសាងសង់ហេដ្ឋរចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់ មួយធំ និងសំខាន់បំផុតរបស់ប្រទេស។ សម្តេចបានហៅគម្រោងនេះថា ជាគម្រោងកសាងផ្លូវដ៏ទំនើបបំផុតដែលមិនធ្លាប់មាននៅកម្ពុជា។
“យើងមានមហាវិថីផង យើងមានវិថីផង និងមានអនុវិថីផង។  ប៉ុន្តែអនុវិថីរបស់យើងវាប៉ុនផ្លូវជាតិ ១២ម៉ែត្រ វាធំជាងផ្លូវជាតលេខ ៤ ទៅទៀត។ ហើយមហាវិថីរបស់យើង មានទំហំដល់ ៥០ ម៉ែត្រ។ ដូច្នេះ ផ្លូវថ្មីរបស់យើងនេះ មានស្តង់ដារខ្ពស់។” ប្រសាសន៍សម្តេច៕