កំណើនប្រជាជន សេដ្ឋកិច្ច និងការរស់នៅបែបទាន់សម័យ នឹងជំរុញតម្រូវការខុនដូនៅកម្ពុជា
ទីផ្សារខុនដូនៅកម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្ន ផ្អែកខ្លាំងទៅលើជនបរទេស នឹងទទួលបានការគាំទ្រពីអតិថិជនក្នុងស្រុកជាងមុន បើអ្នកអភិវឌ្ឍផ្លាស់ប្ដូរតម្លៃ និងរបៀបសាងសង់ ស្របពេលដែលចំនួនប្រជាជនកើនឡើង ហើយនិន្នាការរស់នៅក្នុងលំនៅឋានបែបទំនើបក៏កំពុងពេញនិយម។
លោក សន សៀប អនុប្រធានប្រតិបត្តិសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) លើកឡើងថា អ្នកទិញក្នុងស្រុក ចាប់ផ្តើមងាកមកគាំទ្រទីផ្សារខុនដូ បើទោះបីជាទីផ្សារខុនដូ ពឹងផ្អែកលើជនបរទេសក៏ដោយ។
លោក លើកឡើងថា និន្នាការនេះ គឺគាំទ្រ ដោយកត្តាចរាចរណ៍ក្នុងទីក្រុង និងកត្តាគ្រួសារបង្កើតថ្មីដែលចង់រស់នៅក្នុងទីក្រុង ជិតកន្លែងធ្វើការ និងការប្រកបជំនួញ។
តាមរយៈនេះ ទីផ្សារខុនដូ នៅមានឱកាសរីកនៅកម្ពុជា ប៉ុន្តែអ្នកអភិវឌ្ឍត្រូវចេះចាប់យកឱកាស ដោយសាងសង់ខុនដូឱ្យស្របតាមតម្រូវការក្នុងស្រុកទាំងទំហំ និងតម្លៃ ជាជាងរង់ចាំវិនិយោគិនពីក្រៅប្រទេសដែលមិនដឹងថាពេលណា។
បច្ចុប្បន្នចំណែកក្នុងស្រុកលើទីផ្សារខុនដូ គឺនៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយ ដែលជាការបង្ហាញថា ទីផ្សារនេះនៅមានចន្លោះធំធាត់ជាងនេះ បើធ្វើទីផ្សារបានត្រឹមត្រូវ ហើយស្របនឹងនិន្នាការជាក់ស្ដែង។