៥ឆ្នាំ​ ​ខេត្តព្រះវិហារការចុះបញ្ជី​ដីធ្លីលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ​ ស​ម្រ​ច​បាន​ជាង ២២​ម៉ឺនហិកតា ​
រយៈពេល ​៥​ឆ្នាំ ​​គិត​ចាប់ពី​ឆ្នាំ ​២០១៨ ដល់ ២០២២ នេះ អាជ្ញាធរខេត្តព្រះវិហារបានធ្វើការចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ​បាន​ចំនួន​ ​២៥.០០០បណ្ណ ស្មើនឹងទំហំប្រមាណ ២២ ​ម៉ឺនហិកតា ខណៈ​រដ្ឋបាលខេត្តប្តេជ្ញា​នឹង​ខិតខំ​ព​ន្លឿ​ន​ការងារ​នេះ​ ដើម្បី​ឈានទៅ​បញ្ចប់​ក្នុងពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាងមុខនេះ​។ នេះបើយោងតាមប្រសាសន៍​ឯកឧត្តម គីម រិទ្ធី អភិបាលខេត្តព្រះវិហារ នៅថ្ងៃទី២៣ មីនា ២០២៣។
ឯកឧត្តមបាន​បន្តថា​៖ «ការចុះបញ្ជីដីធ្លី ការទប់ស្កាត់ និងការដោះស្រាយវិវាទដីធ្លី បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធានាកម្មសិទ្ធិ និងការកាន់កាប់អចលនវត្ថុស្របច្បាប់ ដើម្បីទាញយកប្រយោជន៍ពីការប្រើប្រាស់ដីធ្លី ព្រមទាំងជួយលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋផងដែរ»​។​
​ឯកឧត្តមបន្ត ចំពោះ​ការងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​មាន​លក្ខណៈ​ដាច់​ដោយ​ដុំ​វិញ សម្រេចបាន​ចំនួន ៤២៩​បណ្ណ ស្មើនឹងទំហំប្រមាណ ១៥ពាន់ហិកតា ខណៈការចុះបញ្ជី​ដី​រដ្ឋ សម្រេចបាន​ចំនួន​ ១៨បណ្ណ ស្មើនឹងទំហំប្រមាណ ៤ពាន់ហិកតា។
ជាមួយគ្នានេះ រដ្ឋបាលខេត្តក៏បានទទួលពាក្យបណ្តឹងវិវាទដីធ្លីចំនួន ៣៤ករណី ដោះស្រាយវិវាទដីធ្លីបញ្ចប់បានចំនួន ១៣ករណី កំពុងដោះស្រាយវិវាទចំនួន១១ករណី និងបានបញ្ជូនសំណុំទៅកាន់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ចំនួន១០ករណី។